 З ініціативи Шепетівської районної організації ветеранів Афганістану
Хмельницької області зроблено капітальний ремонт кімнати ветерана у
водолікарні головного оздоровчого закладу краю. Зокрема, встановлено
нові металопластикові вікна, санвузол, приміщення побілено. Цю благу
справу «афганці» приурочили до Міжнародного дня інваліда.
– Ветерани-інваліди, та й взагалі люди, які мають інвалідність, у нашій країні потребують особливої уваги суспільства, – говорить голова районної ради ветеранів і Шепетівської районної організації ветеранів Афганістану Валерій Окорський. – Адже ні їхня пенсія, яка ледве витягує на прожитковий мінімум, ні можливості лікування не відповідають реальним потребам. Тому наша організація докладає зусиль, щоб хоч такими невеликими кроками допомагати ветеранам-інвалідам.
Щоправда, оновлена кімната ветерана ще потребує нового побутового обладнання, зокрема холодильника і меблів. Уже знайшлися благодійники, охочі допомогти.
У центральній районній лікарні завдяки ініціативі «афганців» знову з’явилися таблички, які інформують, що інваліди і ветерани обслуговуються позачергово. Зрозуміло, що не обходилось і без нарікань: чому нема таких табличок, які бодай психологічно засвідчували підтримку інвалідів, невже в суспільстві сталися такі разючі зміни не на користь цієї категорії людей?
"Афганці" знайшли необхідні кошти на виготовлення табличок. Особлива роль у цій справі належить депутату міської ради, воїну-інтернаціоналісту Ігорю Ростиславовичу Карчевському, який, уже вкотре маючи депутатський статус, підтримує важливі соціальні справи.
Здавалося б, тема суспільної уваги до інвалідів не нова. Проте у нашій країні вирішення проблем цієї категорії населення має швидше «кампанійський» характер. Дуже добре, що нарешті почало розв’язуватися житлове питання ветеранів Великої Вітчизняної війни, які перебувають у черзі. Цього року в Шепетівці п’ятьом фронтовикам вручено ключі від помешкань. Проте у черзі на житло перебувають і 14 воїнів-інтернаціоналістів. А в попередні два роки державна житлова програма взагалі не працювала, кошти на це практично не виділялись.
Не все гаразд у нас і з безкоштовним лікуванням. Навіть коли це стосується пацієнтів, які перебувають у палатах для інвалідів Великої Вітчизняної війни та учасників бойових дій, що нині є у кожному відділенні центральної районної лікарні.
Проблемою номер один для інвалідів є забезпечення ліками, хоча й декларовано, що така пільгова категорія населення має отримувати засоби для лікування за державні кошти. На жаль,нині механізми такої суспільної підтримки не працюють.
У своїй переважній більшості інваліди не можуть похвалитися статками. Їх, як правило, не беруть на роботу з пристойним заробітком, тому поняття зайвої копійки для них є вельми важливим. А різноманітні постанови, інструкції, що ухвалюються на високому рівні, аж ніяк не враховують реалій сьогодення.
Свого часу в США у законі про інвалідів було записано: «Інвалідність є природною частиною людського досвіду». У нас же мало робиться для того, щоб подібне твердження було враховано вітчизняним законодавством, яке б істотно вплинуло на поліпшення становища наших співвітчизників-інвалідів.
Володимир ПИПИЧ,
член Шепетівської районної організації ветеранів Афганістану.
|