Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
 


Погода
Погода!


22950110 Відвідувачів
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Укрінформ
Орденские планки – ветеранам
Міністерство оборони
Боевое Братство
Урядовий портал
№ 6 (342), 2007 рік, березень Надрукувати Надіслати електронною поштою
 

Високі нагороди і квіти ветеранам від уповноваженого з прав людини


     Щороку у лютому в Україні відзначаються свята справжніх чоловіків: 15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, встановлений 2004 року і пов'язаний з черговою річницею виведення військ з Афганістану - останньої війни ХХ століття, в якій брали участь військовослужбовці з України; 23 лютого - День захисника Вітчизни, пов'язаний з традиційним військовим святом і поновлений у 1999 році, з метою сприяння патріотичному вихованню молоді.
     В Афганістані солдати і офіцери були упевнені в благородності тієї місії, в якій вони брали участь, це допомога афганському народові з честю і гідністю, мужністю і героїзмом виконували свій військовий обов'язок.
     Українські ветерани афганської війни і в нелегкому сучасному цивільному житті повсякденно виявляють мужність, поміркованість, організованість.
     Вони гідно продовжують традиції своїх батьків і дідів і зберігають власні військові традиції, підтримують добрі зв'язки з ветеранами інших країн.
     11 лютого 2007 року в переповненому Національному палаці мистецтв "Україна" відбулась урочиста зустріч ветеранів до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди відзначення 18-ї річниці закінчення війни в Афганістані. На зустріч, прикрашену яскравим концертом, зібралися відважні воїни з дружинами і дітьми з усіх куточків України.
     З привітанням до бойових друзів звернувся перший заступник голови Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, герой нашого часу Сергій Червонописький. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова привітала учасників урочистостей і подарувала мужнім синам Батьківщини квіти.
     Вшановуючи ветеранів зарубіжних воєн, 15 лютого Ніна Карпачова брала активну участь в офіційних урочистих заходах, покладанні квітів до Всеукраїнського пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам, у панахиді в церкві Воскресіння Христового, спілкувалася з ветеранами. Теплом щирих сердець відповіли ветерани Ніні Іванівні у широкому колі особистого неформального спілкування. Вони поздоровили її з перемогою при призначенні Верховною Радою України на посаду Уповноваженого з прав людини і висловили їй підтримку і впевненість в успішній спільній діяльності на захист прав ветеранів.
     У День захисника Вітчизни Ніна Карпачова запросила воїнів-інтернаціоналістів, учасників бойових дій в Афганістані й на Кубі на зустріч з колективом Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Представляючи гостей, Ніна Іванівна не тільки розповіла про героїчні сторінки їхніх бойових біографій, але й говорила про мужність, яку вони виявляють у повсякденному післявоєнному житті.
Грінчак Валерій Іванович, Герой Радянського Союзу, з жовтня 1983 по липень 1984 року проходив службу в Афганістані командиром розвідувальної роти, начальником штабу окремого розвідувального батальйону. Керовані ним підрозділи брали участь в бойових і розвідувальних діях зі знищення бандформувань. У ході жорстокого бою з ворогом 14 липня 1984 року зазнав важкого поранення. Продовжував командування підрозділом, показуючи приклад мужності й героїзму. Після довгого лікування був залишений у лавах Збройних Сил і проходив службу в Київському вищому загальновійськовому командному училищі. Сила волі, активна громадянська позиція дозволила йому після звільнення з армії закінчити юрфак Київського держуніверситету, створити і очолити Київське товариство інвалідів локальних воєн - ветеранів військової розвідки, бойових дій в Афганістані та в інших країнах.
     Антощук Костянтин Васильович, кавалер орденів Бойового Червоного Прапора і Червоної Зірки. У листопаді 1981 року 23-літній командир мотострілецької роби був направлений до Афганістану. У бойових діях виявив мужність і героїзм. 1 серпня 1983 року командирський БТР підірвався на протитанковій міні, Костянтин був тяжко поранений. Після звільнення з військової служби працював на державних підприємствах. Обраний керівником міської організації ветеранів афганської війни, очолює міську організацію інвалідів, потерпілих від мін. Бере активну участь в реалізації Україною Міжнародної Конвенції по забороні протипіхотних мін. Постійно перебуває в центрі подій ветеранського руху.
      Січевий Валерій Михайлович, кавалер ордена Червоної Зірки, в 1981 році був направлений до Афганістану. У бойових діях при проведенні пошуково-рятувальних робіт збитого вертольота був тяжко поранений. Рідні одержали похоронку, але він вижив. Добився дозволу продовжити службу у ВПС, і з 1983 по 1996 рік проходив службу в Київському вищому авіаційно-інженерному училищі. Після звільнення з військової служби активно включився в суспільне життя, працює керівником редакції Всеукраїнської газети ветеранів війни "Третій тост".
     Купрієнко В'ячеслав Миколайович, кавалер двох орденів Червоної Зірки. У 1989 році в складі батальйону на перевалі Саланг прикривав вихід військ із Афганістану. Саме він був асистентом біля Прапора, коли командуючий 40-ю армією генерал Б. В. Громов прямував мостом через Аму-Дар'ю. Знаковий епізод, знаменитий знімок, який є символом закінчення афганської війни. Всебічно розвинена людина. Напевно, саме чистота і прозорість стосунків у бойових умовах розкрили ще один талант офіцера - талант барда. Те, про що він співає, відгукується у серці кожної людини, а захисниками Вітчизни сприймається як опис власного життя.
Лопатін Михайло Олексійович, кавалер орденів "За службу Батьківщині у Збройних Силах" ІІ та ІІІ ступенів. З жовтня 1962 по квітень 1964 року брав участь у військовій стратегічній операції "Анадир" у період Карибської кризи 1962 року на посаді старшого техніка батареї зенітного ракетного дивізіону. Після повернення з Куби закінчив два вищі військові навчальні заклади, обіймав найвищі керівні посади у Військах ППО України, захистив дисертацію, кандидат військових наук, генерал-полковник запасу. Звільнившись з військової служби, працював першим заступником голови правління ВАТ "Спец-Авіа" з обслуговування сільськогосподарських підприємств України. Веде активну громадську діяльність, обраний головою Української Спілки воїнів-інтернаціоналістів-"кубинців", членом керівних органів Організації ветеранів України.
     Прищепа Микола Михайлович, кавалер багатьох медалей, в період стратегічної операції "Анадир" у жовтні 1962 року був командиром вогневої позиції з оборони командного пункту і штабу дивізії, а з червня по жовтень 1963 року працював у спеціальному центрі з підготовки спеціалістів зенітно-ракетних військ Куби. У жовтні 1963 року в нічний час забезпечував бойові дії авіації зі знищення морського десанту і засобів його висадки на Кубу. Через зазнані на Кубі ушкодження був звільнений з лав Радянської Армії і присвятив себе науково-педагогічній роботі. Доцент Національного технічного університету України, кандидат технічних наук, доцент. Автор десяти підручників і посібників, десятків методичних розробок, більш як 150 наукових статей, десятків науково-технічних звітів, методик і нормативних документів. Перший заступник голови Української Спілки воїнів-інтернаціоналістів-"кубинців".
     Керівник Секретаріату Валерій Миколайович Терець оголосив наказ Уповновваженого Верховної Ради України з прав людини від 23 лютого 2007 року № 28-ос. "Для нас це свято мужності, відданого служіння народу України. Це день передачі нащадкам сили духу і віри у власні сили, - йдеться у наказі. - Важливу роль у захисті прав захисників Вітчизни, добра і справедливості відіграє конституційна інституція - Уповноважений з прав людини". Враховуючи вагомий внесок ветеранів у захист прав і свобод людини і громадянина вищою нагородою Уповноваженого - орденом "За мужність" нагороджені: Грінчак Валерій Іванович, Антощук Костянтин Васильович, Січевий Валерій Михайлович, Купрієнко В'ячеслав Миколайович, Лопатін Михайло Олексійович, Прищепа Микола Михайлович, а також учасник бойових дій, працівник Секретаріату Заноз Олександр Васильович.
      Кожному з ветеранів було надано слово. Скромні бійці, ні слова про війну. Вони розповіли виключно про свої здобутки у творчій діяльності. Валерій Січевий подарував кілька свіжих номерів газети, Микола Прищепа - свої нові підручники, а В'ячеслав Купрієнко виконав пісні високого громадянського змісту, викликавши емоційне піднесення і навіть сльози на очах мужніх чоловіків, і подарував диски зі своїми творами. Прикрасою зустрічі став коротенький, але яскравий виступ вокально-хореографічного гурту "Шумка".
     Час зустрічі добіг кінця, але бажання розлучитися не було, і спілкування за круглим столом тривало і тривало... Говорили відверто і дивились одне одному в очі з чистою совістю. Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова завжди була і залишається разом з ветеранами. Недарма ветерани назвали Уповноваженого "бастіоном останньої надії" в захисті своїх прав.

Спорт

Турніри пам'яті
     На честь наших бойових побратимів, які геройськи загинули на афганській землі, виконавши до кінця свій військовий обов'язок, в областях України відбулися традиційні змагання з різних видів спорту.
     У Сумській області в селищі міського типу Недригайлів проведено обласний турнір з волейболу, присвячений пам'яті воїна-інтернаціоналіста лейтенанта Сергія Григоровича Линника.
     У Львівській області в місті Кам'янка-Бузька відбувся турнір з міні-футболу пам'яті воїна-інтернаціоналіста рядового Ігоря Васильовича Сирка. На цих змаганнях була присутня мама Ігоря Сирка, яка зі сльозами на очах сказала: "Дорогі мої діти - учасники змагань, воїни-"афганці"! Щире спасибі усім вам за те, що пам'ятаєте і шануєте мого сина. Він був ще такий молодий і життєрадісний, однак доля розпорядилася по-іншому. Але кожного року на цих змаганнях він разом з нами, бо згадується його добре ім'я, його життя". Щастя, добра і спортивної удачі побажала Надія Олександрівна усім присутнім.
     У Кривому Розі Дніпропетровської області відбулися відкриті міські змагання з важкої атлетики серед кадетів на честь воїна-інтернаціоналіста старшого сержанта Миколи Петровича Лисяка.
     У спортивному залі Ставищенського НВК № 1 Київської області проведено ІV відкриті районні змагання зі спортивного туризму в закритих приміщеннях на Кубок воїна-інтернаціоналіста рядового Петра Петровича Петренка.
     У містах Первомайську Миколаївської області й Добропіллі Донецької області відбулися турніри пам'яті з міні-футболу і волейболу, присвячені воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в Афганістані.
     Організаторами змагань були міські, територіальні організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) та управління молоді і спорту держадміністрацій.
     Головне у цих заходах - увічнити пам'ять загиблих наших бойових друзів, а ще - донести до свідомості громадян усю правду про афганську війну, про героїзм, мужність і бойове братерство її учасників.
     Метою спортивного дійства є патріотичне виховання молоді на героїчних прикладах земляків, покращання фізкультурно-оздоровчої роботи серед учнів загальноосвітніх шкіл і училищ, посилення уваги з боку влади до соціально-економічних проблем ветеранів війни і сімей загиблих.
Кор. "ТТ".
 
 

Інформаційне повідомлення


     На початку березня у столиці відбулося засідання Правління Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів). Розглянуто низку актуальних питань і прийнято з них наступні рішення:
     - у зв'язку зі зміною керівництва Севастопольської міської Спілки Пермінова Олександра Павловича замість виведеного зі складу Дементьєва Олександра Вікторовича; також у складі Правління та Президії УСВА затверджено Плосконоса Ігоря Миколайовича, голову новоствореного Держкомітету України у справах ветеранів;
     - при розгляді питання щодо дій УСВА у зв'язку з поточною соціально-політичною ситуацією в Україні одностайно ухвалено задачу такого змісту: "Посилити курс на співпрацю УСВА з Соціалістичною партією України на всіх рівнях, спираючись, в першу чергу, на можливості антикризової коаліції";
     - за результатами підбиття підсумків основних заходів, які відбулися до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, ухвалено їх узагальнити й відобразити у газеті "Третій тост" (що у цьому випуску і зроблено); для подальшої систематизації такої роботи голів територіальних організацій Спілки зобов'язано щорічно до 15 січня надсилати плани заходів до чергової річниці виведення військ із Афганістану;
     - затверджено основні заходи до виїзного засідання Вищої Ради Міжнародного Союзу "Бойове братерство - без кордонів", яке відбудеться у Києві 17-18 квітня нинішнього року;
     - прийнято рішення завершити у короткий термін формування кадрового резерву УСВА з подальшою перспективою їх просування в органах державної влади.
Також ухвалено низку рішень з оперативних і протокольних питань.
Інф. "ТТ".
 
 

Юрій ЗУБКО: "Те, що Україна виходить з економічної кризи, нервує опозицію"


     Опозиційні сили ведуть боротьбу не політичними, а примітивними скандальними методами, оскільки поле підтримки опозиції зменшується, бо Україна виходить з економічної кризи. Про це заявив перший заступник голови УСВА народний депутат України фракції СПУ Юрій Зубко.
     Віктор Ющенко твердо дав зрозуміти: правових підстав для дострокових виборів не існує. Така ж і позиція соціалістів... Тому шантажувати Президента можуть саме ті сили, яким за всяку ціну треба переформувати парламент і прорватися до влади", - наголосив народний депутат.
     За словами Юрія Зубка, сьогодні все більше людей підтримують курс на стабільність, порядок, економічний розвиток, який реалізує Антикризова коаліція і Кабінет Міністрів, а тому акції опозиції стали примітивними і розпачливими. "Наприклад, кидання яйцями біля пам'ятника Шевченку 9 березня, коли напівп'яні молодчики не дали представникам соціалістів і комуністів покласти квіти до Кобзаря", - зауважив він.
     "Опозиція втратила доступ до впливу на економічні й соціальні процеси в Україні, тому йде активна боротьба з коаліцією, але не політичними, а скандальними методами: яйця, кефір, захоплення туалетів у Верховній Раді. Але люди ж бачать і розуміють: сьогодні ми виходимо з економічної кризи, а виходить, поле підтримки опозиції, що виступає за дострокові вибори, повільно, але вірно скорочується" - наголосив Юрій Зубко. - Це їх і нервує, змушуючи обливати своїх опонентів кефіром".
 
 

Вшанування учасників бойових дій на території інших держав у регіонах України


Херсон
Нехай ніколи не повториться війна
     Цього знаменного для всіх воїнів-інтернаціоналістів дня до пам'ятника "Скорботна мати" прийшло дуже багато людей, це ветерани війни та праці, сім'ї загиблих, спецпідрозділи міліції, військові Чорнобаївської геликоптерної частини, представники влади. Приємно було бачити небайдужість підростаючого покоління: вшанувати пам'ять загиблих прийшли члени молодіжного центру Херсонської міської організації УСВА, студенти, учні міських шкіл. У почесній варті біля пам'ятника вишикувались в оточенні своїх вже дорослих синів колишні воїни-"афганці".
     З поздоровленнями виступили голова Херсонської облдержадміністрації Борис Сіленков, мер міста Володимир Сальдо, голова обласної і міської організації УСВА Володимир Столяр та Ігор Телєгін.
     Лунали сумні й водночас урочисті мелодії. Тисячі квітів лягли біля підніжжя монументу.
     Парахида в пам'ять про загиблих і померлих після війни воїнів-інтернаціоналістів, відбулася в Свято-Духівському соборі. Ветерани, батьки і вдови з великою повагою вислухали зворушливу проповідь отця Іоана. Вічна пам'ять загиблим! Нехай ніколи не повториться війна! Після панахиди бажаючі мали змогу на автобусах, виділених міським управлінням транспорту, поїхати на кладовище, де поховані воїни-інтернаціоналісти. Їхні могили були прикрашені свіжими квітами.
А 17 лютого "афганці" Херсонської області зібралися в тирі стадіону "Спартак" обласного центру, де почали змагання з кульової стрільби. Як показали змагання, учасники ще не втратили навичок тримати бойову зброю в руках і показали високі результати. У напруженій боротьбі перемогла команда облдержадміністрації, друге місце - у команди з Нової Каховки, третє - обласної організації УСВА. В особистому заліку перемогли учасники бойових дій кавалер ордена Червоної зірки   Віктор Євдокимов (Херсон), Володимир Мартиненко і Валерій Дєєв з (Іванівки). Є ще порох у порохівницях!
     У спортивному залі Херсонського державного університету відбулися змагання з волейболу серед чоловічих і жіночих команд. П'ять років тому вони були започатковані головою Херсонської обласної організації УСВА. В. П. Столяром, гравцем команди ветеранів. Співзасновниками змагань зараз є відділення Олімпійського комітету України в області та головне управління у справах молоді та спорту Херсонської облдержадміністрації. З кожним роком турнір набуває все більшої популярності. Цього року взяли участь 8 чоловічих і 5 жіночих команд. Перемогла чоловіча команда із міста Нова Каховка. У жінок перемогу та кубок здобула команда Херсонського суднобудівного заводу.
     В обласному Палаці молоді відбулись урочисті збори і святковий концерт. Ветеранів привітали заступник голови облдержадміністрації Олександр Коняєв, заступник голови облради Геннадій Причина, міський голова Володимир Сальдо, голова Херсонської обласної організації УСВА, депутат облради Володимир Столяр. Вони вручили нагороди активістам афганського руху. А нагороджувати було за що. За минулий рік на Херсонщині встановлено три пам'ятника загиблим - у смт Ново-Воронцовці, Нижніх Сірогозах і Генічеську. Завершено встановлення меморіальних дощок у навчальних закладах, де вчилися загиблі. В області всі члени сімей загиблих звільнені від сплати за комунальні послуги, одержують матеріальну допомогу, а в Херсоні з січня 2007 року з місцевого бюджету - щоквартально, притому значну допомогу.
     Приємною стала звістка про те, що Указом Президента України орденом "За мужність" ІІІ ступеня нагороджений голова Горностаївської районної організації УСВА Анатолій Пономарьов. Присутні щиро привітали його з заслуженою нагородою.
     Ветеранів і гостей свята порадували своїм мистецтвом молоді таланти і відомі митці - заслужений артист України Юрій Лопушанський, автори-виконавці Микола Вишняк, Сергій Чернишов, Ігор Телєгін, козацькі хореографічні колективи. У переповненому залі не вщухали оплески.
     Зустрічі та спілкування бойових побратимів тривали ще довго. Вони принесли кожному різні спогади і роздуми щодо пройденого бойового шляху і теперішнього повсякдення. Та всі вони були впевнені в одному: війна не повинна повторитися!
Світлана ВІКТОРОВА.
 
 
 Полтава
Не згасає світло пам'яті
     18 років тому радянські війська було виведено з Афганістану, завершено майже десятилітню війну, в якій загинуло понад 15 тисяч військовослужбовців Радянської Армії, а ще десятки тисяч повернулися з Афганістану інвалідами. 81 полтавська родина не дочекалася своїх синів, батьків і чоловіків.
     З нагоди цієї дати в обласному музично-драматичному театрі ім. М. В. Гоголя відбулися збори за участю колишніх воїнів-інтернаціоналістів і громадськості, організовані обласною Спілкою ветеранів Афганістану, яку очолює депутат обласної ради, член фракції соціалістів, полковник у відставці Валерій Корчуков.
     Учасників зборів тепло вітали представники першого телеканалу Російської Федерації. З концертом виступив вокально-інструментальний ансамбль воїнів-"афганців" з Автономної Республіки Крим "Пам'ять". Висловили щирі побажання та вручили нагороди воїнам-інтернаціоналістам представники обласної та міської ради.
     Відбулися мітинги громадськості і покладання квітів до пам'ятників воїнам-"афганцям" у Полтаві та районних центрах області. Звертаючись до полтавців, народний депутат Степан Бульба поінформував про підготовку ним законопроекту щодо призначення пенсій за втрату годувальника батькам, дружинам і дітям військовослужбовців, які загинули під час виконання службових обов'язків.
     Курсанти Полтавського військового інституту управління і зв'язку почастували учасників мітингу солдатською кашею з традиційними фронтовими ста грамами в пам'ять усіх полеглих на полях бойових дій.
Микола БІЛОКІНЬ.
 
 
Львів
Віддати шану полеглим і живим
Бой в твоем серце еще не утих,
Время проносится, как ураган.
Вспомни, товарищ, друзей боевых!
Службу нелегкую - Афганистан!

     Ці безхитрісні рядки стали лейтмотивом мітингу у Львові, присвяченого 18-й річниці виведення радянських військ з Афганістану і Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Біля пам'ятника полеглим воїнам-інтернаціоналістам зібралися ті, хто пройшов вогненними дорогами війни, щоб вшанувати пам'ять загиблих, обійняти живих побратимів, згадати бойову молодість.
     - У кожного з нас була своя афганська дорога, яка вимірювалася нерідко одним пострілом, однією кулеметною чергою, - сказав генерал-лейтенант у відставці Леонід Васильович Тимин. - Хтось повернувся раніше, хтось пізніше. Два роки моєї служби радником в Афганістані закінчилися у вересні 1991 року. За цей час побував у шістнадцяти провінціях країни, брав участь у штурмі Пагмана у передмістях Кабула разом з 53-ю дивізією генерала Дустума. Тому для мене, як і для всіх воїнів-"афганців", назви Файзабад, Шиберган, Саланг, Джелалабад, Гардез, Хост, Калат, Баграм пов'язані з життям під душманським вогнем, з пам'яттю, поки б'єються серце.
     Усі вони, воїни-інтернаціоналісти, від рядового до генерала були солдатами своєї країни, з честю виконали свій обов'язок і з розгорнутим бойовим знаменом повернулися на Батьківщину.
     Генерал подякував бойовим побратимам за доблесть і мужність, побажав, щоб ніколи не згасала наша пам'ять про ті тяжкі роки і "афганці" збиралися біля меморіалу віддати шану полеглим і живим.
Т. ТОСТЕНКО.
 
 
Кривой Рог
Даже время не лечит афганские раны
     Есть особые даты, которые всегда бережно хранит наша память. К таким, пожалуй, относится 15 февраля - день вывода советских войск из Афганистана. Именно в этот день закончилась почти десятилетняя война, унесшая тысячи молодых жизней. Во Дворце культуры "Овация" состоялся вечер-реквием "Живой голос войны", на котором присутствовал народный депутат Украины Александр Вилкул.
     - В свое время Родина послала наших парней выполнять свой интернациональный долг в мирное время в горячие точки, - сказал Александр Юрьевич, - и они с честью его выполнили. Говорят, что время залечивает раны. Но те, глубокие, которые оставил в душах Афганистан, ничто не залечит.
     Восемнадцать лет прошло, но для воинов-интернационалистов не существует сроков давности. "Вместе мы - сила!" - для многих сегодня больше, чем лозунг. Для них - это смысл жизни. Председатель Криворожской городской организации ветеранов Афганистана, воинов-интернационалистов подполковник запаса Юрий Федосенко привел краткую статистику. Наш город - один из немногих в Украине, где проживает более 3 тысяч 700 криворожан, воевавших в Афганистане, 47 погибли в той войне, 8 скончались от ран. Более 80% "афганцев" награждены орденами и медалями, причем, есть и те, кто удостоен наград дважды и трижды. Сегодня организация благодарна любой помощи и поддержке и со своей стороны стремится поощрить тех, кто не забывает о ветеранах Афганистана, семьях погибших. Один из тех, кто всегда помогает воинам-"афганцам", - народный депутат Александр Вилкул. От Украинского Союза ветеранов Афганистана Юрий Федосенко вручил ему медаль УСВА. Принимая награду, Александр Юрьевич признался, что для него она - одна из самых неожиданных и дорогих.
     Страшнее всего, когда война, кроме горя и кровопролитий, таит в себе разрушительную силу в сердце человека. Будущий настоятель часовни воинов-интернационалистов отец Александр, присутствовавший на вечере-реквиеме, считает, что люди, которые прошли все круги ада, видели смерть, как гибнут их друзья, должны иметь возможность для уединения с Богом, чтобы помолиться за души погибших и за тех, кто остался жив. Не случайно строительство новой часовни в честь иконы Божьей Матери ведется при поддержке народного депутата А. Викула.
     Афганская война ушла в прошлое, став нашей историей. Но ушла ли? Долго еще наши сердца будут тревожить голоса тех, кто восемнадцать лет назад не возвратился домой и навсегда остался в памяти молодым. Давайте помнить об этом всегда!
Александр ГУТОВСКИЙ.
 
 
Одесса
Связь поколений не прервется
     На высоком уровне прошло в этом году торжественное собрание участников боевых действий Суворовского районного в Одессе СВА в честь 18-й годовщины вывода советских войск из Афганистана. Ветераны войны с семьями пришли в актовый зал Дома творчества юных, где присутствовали и учащиеся школ района. Вместе с ветеранами афганской войны дети с волнением наблюдали, как под звуки фанфар знаменосцы внесли штандарт СВА Суворовского района, как торжественно проводилось награждение медалями и Почетными грамотами активных членов ветеранской организации, как взрослые люди, прошедшие страшную войну, не могли сдержать слез, когда с портретами погибших сыновей и мужей в руках вышли на сцену матери и вдовы. А потом был замечательный концерт, подготовленный детскими творческими коллективами для участников боевых действий.
     "По афганским дорогам" - выставку под таким названием Союз ветеранов Афганистана Суворовского района открыл в Управлении внутренней политики Одесского городского совета. Выставка посвящена Дню чествования участников боевых действий на территории других государств. Можно сказать, что она уже стала традиционной, потому что в прошлом году тоже была представлена в выставочном зале этого управления.
     На открытии выставки присутствовали начальник Управления внутренней политики Н. А. Чайчук, начальник по связям с общественными организациями Управления внутренней политики А. И. Байжанов, председатель Одесского областного СВА А. П. Радукан, председатель Одесского городского СВА Б. Б. Дубчак, председатель Суворовского СВА А. В. Цыба, матери и вдовы погибших воинов-интернационалистов, участники боевых действий.
     Выставка отражает события суровых лет, опаленных афганской войной. Представлены уникальные документы, фотографии, макеты оружия, предметы военного быта, книги, альбомы, буклеты, которые посвящены нетленной памяти о верных сыновьях Родины, воинах-интернационалистах, отдавших свои жизни за светлые идеалы: свободу, справедливость, честь и братство.
     Материалы выставки рассказывают о том, как живут "афганцы" в наши дни, о чем мечтают и к чему стремятся. "Афганцы" активно участвуют  общественной жизни страны, на деле доказывают свою готовность и далее служить Родине, много внимания уделяют военно-патриотическому воспитанию подрастающего поколения. Особую роль в деле воспитания молодежи играет экскурсионная работа нашего музея.
     Музей СВА Суворовского района был создан в 1988 году по инициативе участников боевых действий в Афганистане, проживающих в районе. Много усилий для его открытия приложил первый председатель СВА Суворовского района Владимир Дмитриевич Станчев. Вместе с другими "афганцами" он добился, чтобы райисполком разрешил в обычной двухкомнатной жилой квартире открыть музей, посвященный памяти погибших воинов-интернационалистов. Музей занимает одну комнату вторая комната стала офисом, где проходят встречи ветеранов. Музейных экспонатов много, почти половина из них находится в запасниках, их просто негде разместить. Экспонаты, представленные на выставке, - лишь часть музейных материалов.
     В средней школе № 71 Суворовского района появилась добрая традиция: учащиеся к Дню чествования участников боевых действий на территории других государств посещают ветеранов афганской войны на дому, дарят конфеты и цветы и благодарят "афганцев" за то, что они были и всегда будут для них образцом мужества и отваги, примером служения Родине.
     Нет сомнения в том, что дети надолго запомнят этот день, поймут, что в наше непростое время люди остаются людьми, даже прошагав по дорогам войны, что каждый из нас должен быть не просто бесстрастным знатоком и наблюдателем, а активно действующей личностью, имеющей свою точку зрения, свою заинтересованность в том, что происходит в мире, чтобы больше не было войны. И связь поколений не прервется...
Надежда НУЖИНА,
директор музея СВА Суворовского района
г. Одессы, вдова погибшего воина-интернационалиста,
мать троих детей.
 
 
Гусятин
Спортсменам допомогали вболівальники
     День вшанування учасників бойових дій на території інших держав гусятниці почали з покладання квітів до пам'ятника загиблих у Афганістані земляків і вшанували пам'ять про них хвилиною мовчання.
     Традиційно щороку Гусятинська районна Спілка ветеранів Афганістану, що на Тернопільщині, разом з Гусятинською районною державною адміністрацією та Гусятинською міськрадою проводять змагання з міні-футболу. Цього року їх було присвячено 18-й річниці виведенню військ з Афганістану.
     Змагання перетворилися на справжнє спортивне свято. Здавалося, що всі сили на шляху до перемоги напружували не лише спортсмени, але й вболівальники, котрі гаряче їх підтримували.
     За підсумками напруженої боротьби призові місця розподілили таким чином: перше місце виборола команда Тернопільської міської Спілки ветеранів Афганістану (голова - Роман Храпцьо), друге - Тернопільської митниці, третє місце - у команди міста Скалата Підволочиського району.
     Переможці нагороджені кубками, грамотами і цінними подарунками. А вручив нагороди голова Гусятинської районної Спілки ветеранів Афганістану Михайло Храпливий.
Петро КАНАК,
учасник бойових дій в Афганістані.

 


Слово не воробей


     В сентябре прошлого года на совместном заседании Правления и Ревизионной комиссии УСВА председатель Донецкой областной организации Союза Сергей Горбатенко обвинил председателя Ревкомиссии, то есть меня, в преднамеренном искажении фактов с политическим подтекстом. Вроде бы в одной из своих публикаций на страницах "Третьего тоста" В. Сироштан, т. е. - я, обвинил С. Горабенко, т. е. - его, в получении большой суммы на выборах-2006 от Е. Звягильского, известного на Донбассе хозяйственника и политического мецената. И что потом, вроде бы, в ходе избирательной кампании активно эту взятку (слово весьма удачное) отрабатывал.
     Именно с учетом прошедшего полугодия вынужден вернуться к этой теме. И вот почему.
     Не уверен, уместна ли здесь поговорка о воре и шапке, которая иногда горит. Убежден, в нашей стране для многих хорошо усвоенной стала жизненная технология "кто платит деньги, тот девушку танцует". Но уже в разговоре через пару дней в том сентябре Горбатенко сознавался, что своими глазами он такого текста не видел, поскольку "ТТ" не читает, но кто-то, что-то и когда-то ему об этом говорил. Заверив при этом, что если такой печатный факт обнаружен не будет, то на первом же заседании Правления он извинится.
     Прошло первое заседание в виде селекторного, прошло второе - кабинетное с участием донецкого командира. А слово не воробей. И есть принципы, при которых вторая щека не подставляется.
     Поэтому прошу тех, кто на Донбассе нашу газету читает (а это, судя по подписке, 275 человек), передать Сергею Владимировичу Горбатенко нижеследующую мысль).
     Пока что наше государство производит впечатление собранного на скорую руку. В нем еще только формируются национальный иммунитет, этика и культура внутренних взаимоотношений. Хотя на этой земле этически кодексы существовали во времена Трипольской культуры, Киевской Руси и в последующие века. Извращенную форму они приобрели только лишь с революционными пролетарскими вихрями и декларативным "Моральным кодексом строителя коммунизма", по-совковому довлея над нами еще и сегодня. Но поскольку у государственного строительства свои законы и своя логика, то на базе даже древних традиций поведенческая культура постепенно становится все более цивилизованной. На первое место все равно постепенно выходят принципы общественной морали, а не финансирования своих личных жизненных стандартов любыми путями и способами.
     Это истина. Другое дело, как и кем она воспринимается.
     А еще, пользуясь случаем, довожу до сведения актива Донецкой областной структуры УСВА, что согласно уставным требованиям и предыдущим вашим собственным решениям еще год назад надо было провести отчетно-выборную конференцию. Может, поговорить не о чем в таком могучем и знаковом для страны регионе? Сомневаюсь хотя бы потому, что аппарат управления УСВА уже на протяжении трех лет не может получить самых элементарных данных по Донецкой областной организации. И не ищите объективных причин в виде уникальности края, который "порожняк не гонит". Такими данными руководство вашей областной структуры нашего Союза просто не владеет.
     Еще одна мысль, более обобщенного характера.
     Заметил, что в последнее время какая-то агрессия начала исходить от тех представителей командирского корпуса, включая членов Правления УСВА, кто на выборах прошлого года работал не с социалистами, а с другими политическими силами в ущерб коллегиально принятому в Союзе решению. Видимо, никакого хлора или "Ваниша" не надо для отбеливания, когда захочешь быть весь в белом. Просто, как и в случае с Горбатенко, в нужном месте и в нужное время надо самому "наехать" на других. И вот пусть потом сами, оправдываясь, отбеливаются.
     Казалось бы, вошли в местные советы по конъюнктурным соображениям, ударив по многолитности организации, так поведите себя в последующем порядочно и не колите Союз в ущерб, опять-же таки, его общественному авторитету. Потому как законодательные блага решаются на улице Грушевского в Киеве, а не на Малой Арнаутской в Одессе. И всяк возомнивший себя гетманом местного разлива "убивает" и вторую пенсию для погибших, и льготный физический налог с еще здравствующих побратимов, и господдержку на памятники погибшим тогда и похороны уходящим из жизни сегодня.
     А уж юлелюб ты, юрелюб, вителюб или просто кому-то люб - существенного значения не имеет. В этой стране это личное горе каждого. Но желательно не совмещать командирский пост и "нетрадиционную ориентацию". Позволю себе пребывать в этом убеждении.
Владимир СИРОШТАН.

 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.


Украинская Баннерная Сеть
Защитники родины - Сайт о русских солдатах. Rambler's Top100 Rambler's Top100 Сервис авто регистрации в
каталогах, статьи про раскрутку сайтов, web дизайн, flash,
photoshop, хостинг, рассылки; форум, баннерная сеть, каталог
сайтов, услуги продвижения и рекламы сайтов