Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
 


Погода
Погода!


22427259 Відвідувачів
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Боевое Братство
Міністерство оборони
Укрінформ
Орденские планки – ветеранам
Урядовий портал
Як допомогти дітям, душі яких обпалені війною? Надрукувати Надіслати електронною поштою
5503_p_20_img_0001.jpg

Багатовікова історія війн і воєнних конфліктів засвідчує, що від них найбільше страждають діти. З цього приводу пригадав поетичні рядки Олександра Шугая. Він, звертаючись до ветеранів Другої світової війни, написав: «Чи снилося вам на розпутті страшної тієї війни, що візьме у Гітлера Путін пощерблений меч сатани?»
Від цього путінського меча вже четвертий рік гинуть наші співвітчизники: військовослужбовці, мирні люди, діти. Наведу один з останніх прикладів. Травневого суботнього вечора трапилася трагічна подія в Авдіївці під Донецьком. Від вибуху снаряда, випущеного російськими окупантами по цьому населеному пункту, загинули три жінки і чоловік. Двоє діток стали сиротами.
Ось такий новий факт поповнив криваву статистику війни на Донбасі. За даними представництва ЮНЕСКО в Україні, вона вже забрала життя понад двох тисяч наших мирних громадян. Як свідчить Міжнародний дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), від конфліктів на Сході України постраждало 580 тисяч дітей. З них 200 тисяч потребують термінової психологічної допомоги. Загибель рідних та близьких, дні і ночі, проведені у підвалах під обстрілами артилерії, зливою вогню від «Градів», забута дорога до школи — все це увійшло в життя дітей цієї війни.
Зважаючи на важливість розв’язання проблеми наших неповнолітніх громадян, Кабінет Міністрів України 5 квітня 2017 року ухвалив постанову № 268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів». Як зазначається в цьому документі, право на такий статус мають діти, що отримали контузію, каліцтво, зазнали фізичного, сексуального, психологічного насильства, були викрадені або незаконно вивезені за межі України. Урядова постанова стосується також тих з них, яких залучали до участі в діях воєнізованих чи збройних формувань, незаконно утримували, також і в полоні. Під час надання дитині статусу визначається та обставина, яка мала найбільший негативний вплив на її стан здоров’я та розвитку. В урядовій постанові прописано, хто і яким чином має займатися цією справою, які потрібні документи для надання статусу постраждалої від війни дитини, порядок створення банку даних про них.
Законодавчий акт щодо правового захисту дитини війни — це вже другий документ, ухвалений за роки незалежності України. Адже з урахуванням випробувань, які випали на долю українських дітей у роки Другої світової війни, Верховна Рада України в листопаді 2004 року ухвалила Закон «Про соціальний захист дітей війни». Його дія поширюється на тих громадян, яким на момент закінчення війни — 2 вересня 1945 року виповнилося менше 18 років. Відповідно до цього законодавчого акта ці вже дорослі люди отримали низку пільг, зокрема на сплату комунальних послуг, безплатний проїзд громадським транспортом, доплату до пенсій на рівні учасників війни тощо.
Нова війна породила нові проблеми дітей на Сході України. От чому держава робить все для посилення їхнього соціального захисту та реабілітації. Так, про посилення уваги до розв’язання проблем наших юних громадян засвідчили парламентські слухання на тему «Права дитини в Україні: забезпечення, дотримання, захист», які відбулися в лютому 2017 року. За їхніми результатами були схвалені рекомендації, зокрема щодо потреби в затвердженні державної цільової програми оздоровлення та відпочинку і розвитку мережі дитячих оздоровчих таборів на період до 2021 року. Передбачається розробити Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2017–2021 роки та інші заходи.
Окрім того, фахівці з питань захисту прав дітей війни, їхньої психологічної реабілітації виступають за створення на державному рівні координаційного інформаційного центру. Вони пропонують під його егідою об’єднати шкільні і позашкільні освітні заклади, благодійні організації з метою «лікування» постраждалих наших юних громадян від наслідків психологічних стресів. У цьому плані, наприклад, заслуговує на увагу досвід Харківського центру волонтерів. Тут навчають не лише основам психології, а й арт-терапії. Як відомо, мистецтво добре лікує душевні травми. Тому керівники центру активно співпрацюють з місцевим волонтерським театром «Шляхом добра».
Особливо важливо, щоб така система адаптації була створена в районах, що межують із зоною проведення бойових дій. Так, з метою «охолодження» дітей, чиї душі обпалені війною у цьому регіоні, за програмою «Мирне літо — дітям Донбасу» у таборах на берегах Азовського та Чорного морів відпочинуть 500 діток віком 8-14 років. На лінії зіткнення розпочали працювати мобільні бригади міжнародної організації «СОС — Кіндердорф», які займаються наданням психологічної допомоги дітям війни.
Володимир ЧІКАЛІН
Народна Армія
 
А як в Ізраїлі лікують дітей від травм війни?
Ця країна, життя в якій постійно супроводжують воєнні конфлікти, накопичила досвід надання психологічної допомоги населенню. Про деякі напрямки такої роботи розповів колишній радник Міністерства оборони Ізраїлю Мікі Дорон. Він наголосив, що тут створена і чітко діє багатофункціональна система зняття бойових стресів. Суть її полягає в тому, що держава під час війни бере на себе всю відповідальність за виживання населення країни. А безпосередньо наданням безоплатної психологічної допомоги займаються міністерства оборони і здоров’я. У кожному місті створені терапевтичні центри з надання психологічної допомоги. Про ефективність їхньої роботи свідчить те, що після проходження курсу лікування з 24 сеансів у 82 відсотків пацієнтів відзначаються позитивні результати. Особлива увага приділяється психологічному розвантаженню військовослужбовців, які перебувають у районі бойових дій. Їх через кожні 3-4 тижні відпускають додому для зустрічі з батьками, сім’ями.
Розроблена система і для психологічної реабілітації дітей. Вже з дитячого садочка їх навчають діяти відповідно до певної ситуації. Для цього написано пісні, в яких розповідається, як діяти, коли виникає небезпека для життя. Діти під час навчання у школах проходять психологічну підготовку. Як відомо, психіку людей, особливо дітей, пригнічує загибель рідних, видовище наслідків бомбардування. Тому відповідні служби роблять усе, щоб протягом кількох годин засипати землею вирви, прибрати з вулиць сліди обстрілів. Це теж одна з форм зняття бойових стресів. До речі, ізраїльські інструктори підготували в Україні кілька сотень фахівців з реабілітації дітей війни.
 
За програмою «Луганське літо» планують оздоровити більше як 25 000 дітей з області.  І не лише в Україні, а й у Хорватії
На Луганщині стартувала літня оздоровча кампанія для дітей. Фінансування відбуватиметься з бюджетів різних рівнів. Зокрема, з обласного бюджету на оздоровлення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яких виховують в інтернатних закладах області та які перебувають на повному державному забезпеченні, заплановано фінансування в сумі 2450,2 тис. грн. На оздоровлення дітей із населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, — 2028,6 тис. грн. У місцевих бюджетах заплановано 7453,5 тис. грн. Загальне охоплення дітей оздоровленням і відпочинком планують на рівні минулого року, тобто 25 200 дітей, або 41% від загальної кількості. Про це поінформувала директор Департаменту соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації Елеонора Поліщук.
За її словами, заходи з оздоровлення таких дітей передбачено в обласній програмі оздоровлення та відпочинку дітей «Луганське літо» на 2017–2019 роки. Крім того, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України, 700 дітей із Луганської області буде направлено на оздоровлення за рахунок коштів державного бюджету в дитячі центри «Артек» і «Молода гвардія» з вересня по грудень поточного року.
Також відбувається робота з організації оздоровлення та відпочинку дітей за кордоном. На сьогодні відпрацьовують пропозицію Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України щодо направлення дітей на відпочинок у Республіку Хорватія. Перший заїзд групи з 86 дітей Луганської області заплановано на 27 липня 2017 року, наступний заїзд 43 дітей — із 18 серпня поточного року.
 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.


Украинская Баннерная Сеть
Защитники родины - Сайт о русских солдатах. Rambler's Top100 Rambler's Top100 Сервис авто регистрации в
каталогах, статьи про раскрутку сайтов, web дизайн, flash,
photoshop, хостинг, рассылки; форум, баннерная сеть, каталог
сайтов, услуги продвижения и рекламы сайтов