Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
 


Погода
Погода!


22722995 Відвідувачів
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Орденские планки – ветеранам
Укрінформ
Боевое Братство
Урядовий портал
Міністерство оборони
"Третій Тост" №5-6 (605-606) березень 2018 рік Надрукувати Надіслати електронною поштою
Гострі питання засідання Правління УСВА

20 березня у Києві відбулося чергове засідання Правління УСВА, на якому обговорювалися гострі питання, які порушили перед ветеранами соціальні й медичні реформи в Україні
     У роботі Правління брали участь заступник голови Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО С. Марченко, перший начальник медичної служби ЗСУ, колишній начальник медичної служби 40-ї армії в Афганістані (1980–1983) генерал-майор медичної служби Г. Циганок, волонтери – експерти, радники і консультанти в. о. міністра охорони здоров’я У. Супрун.
У доповіді голови УСВА С. Червонописького і виступах керівників обласних організацій було відзначено, що, на жаль, за часи незалежності України органи виконавчої влади ніколи не забезпечували у повному обсязі соціальних гарантій, встановлених законодавством для ветеранів війни.
Тому великі очікування і надії ветерани покладали на нові реформи і рішення у соціальній і медичній сферах у нашій країні.
Але ці очікування виявилися марними. Навпаки, підготовка і проведення, хід реформ повністю віддзеркалили їх відверту спрямованість проти ветеранів. Таємна підготовка законодавчих і нормативно-правових актів, ігнорування думок ветеранів, імітація консультацій з суспільством, а не широке обговорення змісту реформ – таким був обраний шлях підготовки «сюрпризів» для ветеранів.
Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) неодноразово зверталась до керівників органів законодавчої і виконавчої влади з вимогами поновити у повному обсязі пільги, які було встановлено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для сімей загиблих воїнів і Героїв Радянського Союзу.
Лише під тиском масових акцій ветеранів Верховна Рада прийняттям відповідного акту частково поновила комунальні пільги для сімей загиблих воїнів, але з інших питань за дорученням Прем’єр-міністра ветерани отримали від Мінсоцполітики формальні «відписки» без пропозицій і реальних спроб вирішення порушених соціальних питань.
Вже на прикладах перших кроків реформування виконавці та уряд, який затверджував такі рішення і законодавчі ініціативи, показали  недостатній рівень компетенції і неглибоке знання реальної ситуації в Україні.
Зокрема, внаслідок порушення послідовності прийняття рішень, поспішаючи довести «зовнішнім керуючим» про проведення «пенсійної реформи», її автори «забули» про пенсії для осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб. Виправляючи власні помилки, уряд відклав на цілий рік покращання грошового утримання військовослужбовцям і розпочав «маневри» з військовими пенсіями, які й досі викликають обурення і масові акції колишніх військовослужбовців.
14 березня 2018 року на засіданні уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» із дорученням Міністерству соціальної політики про доопрацювання зазначеної постанови з урахуванням пропозицій.
Постанову підготовлено на виконання пункту 8 Прикінцевих і перехідних положень Закону України від 6 грудня 2016 р. № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким визначено, що пільги з оплати проїзду, які передбачені законами України, можуть надаватися у готівковій формі в порядку і розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
Документом затверджується Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських, приміських і міжміських маршрутах, яким передбачається надання замість пільг компенсації, розмір якої щороку визначатиметься обласними, Київською міською державними адміністраціями на відповідний рік, а також визначаються основні правові та організаційні засади надання компенсаційних виплат окремим категоріям громадян, які мають право на пільговий проїзд.
    Таке рішення може призвести до звуження прав ветеранів війни на пільговий проїзд, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Іншим прикладом тиску уряду на ветеранів є прийняття за ініціативи Міністерства соціальної політики постанови КМУ від 14 лютого 2018 р. №156 «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням ветеранів». Проект цієї постанови викликав обурення і не був підтриманий найбільш масовими і структурованими всеукраїнськими ветеранськими організаціями, створеними ще у часи народження незалежної України, для яких у новому Законі України «Про громадські об’єднання» дозволено особливий порядок реєстрації і статутної діяльності. Ці громадські ветеранські об’єднання за правами на державну підтримку поставлені в один ряд з новими організаціями, які зараз десятками і сотнями реєструються за спрощеною системою без вимог фіксованого членства, кількості членів організацій тощо. Ініціатори – керівники таких організацій, маючи окремих представників у територіальних одиницях, лише імітують діяльність для однієї мети – отримання фінансової підтримки з боку держави.
Але найбільшу тривогу викликають у ветеранів війни розпочаті «реформи» у медичній сфері під керівництвом «команди», яку неможливо назвати патріотами України. Замість глибокого наукового вивчення стану справ і здоров’я в кожному прошарку населення, у кожному регіоні України, державі нав’язуються формальні схеми, притаманні іншим країнам, з іншим менталітетом і рівнем життя.
Статистика показує, що кількість учасників бойових дій, які померли в Україні у працездатному віці після війни в Афганістані, вже в десятки разів перевищує кількість військовослужбовців, загиблих у бойових діях. Щорічно зростає кількість осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також хронічних захворювань, пов’язаних з участю у бойових діях. Глибоких наукових досліджень про зв’язок поранень, захворювань, зокрема синдрому бойової психологічної травми, посттравматичного синдрому (т. з. «в’єтнамський синдром», «афганський синдром» тощо) із хронічними захворюваннями і передчасними летальними випадками не проводиться.
Український республіканський госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» -- спеціалізований центр реабілітації і лікування учасників бойових дій у зарубіжних державах внаслідок віддалених наслідків поранень, контузій, травм і захворювань, включаючи синдром бойової психологічної травми. Пацієнти госпіталю мають можливість перебувати у звичному середовищі, разом з ветеранами одного віку, спільних інтересів і спогадів, що одночасно із застосуванням медичних протоколів сприяє відновленню їх здоров’я.
Усі попередні роки, у складних економічних умовах, ветерани на партнерських умовах підтримували ці медичні заклади. Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) встановила прямі зв’язки з Українським республіканським госпіталем для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» з питань покращання його матеріального забезпечення і надання допомоги в організаційній роботі з пацієнтами. З цією метою було здійснено закріплення палат за обласними організаціями УСВА для контролю за цілорічним використанням  путівок, дбайливого користування майном, забезпечення додатковим обладнанням, комфортом і продуктами харчування, поточним ремонтом тощо, залучаючи для цього благодійні кошти і можливості місцевих адміністрацій та УСВА.
Крім того, УСВА здійснювала вплив на поведінку пацієнтів госпіталю, забезпечувала культурні програми, організовувала юридичні консультації та зустрічі з керівництвом організації для вирішення актуальних питань ветеранів.
За ініціативи й підтримки УСВА Український республіканський госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» брав участь у спільних міжнародних програмах з дослідження, розробки напрямів і заходів соціальної і медичної реабілітації, покращання умов життя воїнів-інтернаціоналістів і займав у міжнародних конкурсах провідні позиції.
Таким чином, госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» став надбанням ветеранської спільноти всієї України, і зміну його статусу інваліди війни та учасники бойових дій на території інших держав вважають неприпустимою.
На засідання Правління УСВА були запрошені та уважно вислухані волонтери – консультанти в. о. міністра охорони здоров’я У. Супрун. Їхні аргументи щодо зміни статуту і статусу Українського республіканського госпіталю для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна», організації на його матеріальній і кадровій базі нового реабілітаційного відділення, переважно для психологічної реабілітації сучасних учасників бойових дій, не були переконливими.
           З метою запобігання напруги у середовищі ветеранів війни УСВА вже раніше вносила пропозиції про те, щоб у ході медичної реформи було зроблено попереджувальні кроки для покращання якості обслуговування ветеранів – учасників бойових дій на території інших держав, зокрема, щодо збільшення цільового бюджетного фінансування госпіталю для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна»  для:
– придбання сучасного медичного лікувального і діагностичного обладнання;
– розширення ємкості госпіталю для можливості лікування нових категорій пацієнтів шляхом капітального будівництва;
– створення науково-методичних підрозділів госпіталю для вивчення світового досвіду й розробки методик подолання синдрому бойової психологічної травми.
      Правління Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) за численними зверненнями ветеранів війни з усіх областей України розглянув на своєму засіданні 20 березня 2018 року найбільш гострі питання соціальних реформ, і з урахуванням того, що 15 лютого 2019 року виповнюється 30-та річниця завершення Афганської війни, доручило голові УСВА підготувати відповідні звернення до Прем’єр-міністра і Голови Верховної Ради України, в яких викласти наступні колективні пропозиції і вимоги:
1.    Вийти з законодавчою ініціативою про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо поновлення у повному обсязі пільг для родин загиблих воїнів і Героїв Радянського Союзу.
2.    Не допустити звуження прав ветеранів війни на пільговий проїзд, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
3.    Не допустити перепрофілювання, зміну форм власності й розширення контингенту пацієнтів на чинній матеріальній базі госпіталю «Лісова поляна».
4.    Передбачити за рахунок коштів  Державного бюджету України на 2019 рік і за рахунок гуманітарної допомоги на реалізацію медичної реформи в Україні суттєве оновлення медичного обладнання госпіталю.
5.    Дати доручення МОЗ провести наукові дослідження безпосереднього і віддаленого впливу на стан здоров’я ветеранів війни їх участі у бойових діях, і на підставі досліджень визначити особливі протоколи лікування ветеранів у спеціалізованих закладах відновлення здоров’я.
6.    Запланувати і передбачити за рахунок коштів  Державного бюджету України на 2020 рік та інших джерел фінансування на реалізацію медичної реформи в Україні суттєві капіталовкладення в основні фонди госпіталю з метою  розширення його ємкості і функцій як майбутнього національного центру відновлення здоров’я ветеранів війни.
7.    Передбачити у межах медичної реформи з урахуванням підсумків наукових досліджень державне медичне страхування ветеранів війни і родин загиблих воїнів для надання безоплатних і пільгових медичних послуг.
8.    Внести зміни до постанови КМУ від 14 лютого 2018 р. №156 «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням ветеранів», якими передбачити для громадських об’єднань ветеранів, які були створені до прийняття Закону України «Громадські об’єднання» і пройшли відповідну перереєстрацію:
– зберегти традиційний порядок захисту річних програм діяльності і планів заходів для отримання державної фінансової підтримки;
– відстрочити введення в дію положень щодо необхідності внесення змін у штатні розписи керівництва організаціями й розподіл коштів у відсотках на окремі напрями діяльності до 1 січня 2020 року.
9.    Передбачити у плані заходів Прем’єр-міністра України особисту зустріч з Правлінням УСВА для обговорення проблем соціальних і медичних реформ в Україні.

Прес-служба УСВА.

Весомый вклад

     Киевские духовные школы и община Афганского храма передали семьям погибших в Афганистане военнослужащих 60 тысяч гривен.
     Как сообщает Центр информации УПЦ, деньги были переданы председателю Киевского комитета семей погибших военнослужащих в Афганистане Татьяне Лискиной, которая поблагодарила за благотворительность и отметила, что оказанная помощь – весомый вклад Церкви в социальную работу.
      Ректор Киевской духовной академии и семинарии епископ Сильвестр (Стойчев) отметил, что Афганский храм – это храм, который находится под молитвенным общением и покровительством Киевской духовной академии.
     – Студенты академии и семинарии, молодые люди, будущие священнослужители, должны получать навык социальной деятельности и помощи окружающим. Этот храм – место встречи поколений, тех молодых ребят, которые отдали свою жизнь или пострадали физически, многие и морально, в те страшные далекие годы, и уже нового, молодого поколения, которое учится в этом храме правильно оценивать, правильно думать и оказывать моральную и, по возможности, материальную поддержку предыдущим поколениям, которые много сделали, чтобы отстоять такие важные человеческие качества, как мужество, честность и порядочность, – сказал архиерей, передавая денежные средства Татьяне Лискиной (на снимке).
     Настоятель Свято-Воскресенского храма памяти погибших и ветеранов Афганистана, первый проректор Киевских духовных школ протоиерей Сергий Ющик отметил, что в этом году исполнится шесть лет работы под молитвенной опекой Киевской духовной академии.
     – Пять с половиной лет храм достаточно активно выполняет свою миссию социальной работы, поскольку стал не только приютом для работы ветеранов, для молитв действующих солдат, но и храмом, в котором совершается социальная помощь семьям ветеранов Афганистана, воинам АТО, детям в интернатах Луганской и Донецкой областей. Сегодня имеем приятную миссию приобщиться к социальной деятельности: мы чтим воинов-интернационалистов, которые проходили службу на территории других государств.

Полезная встреча

     В Киеве по инициативе атташе по вопросам обороны при Посольстве США в Украине полковника Квинна Уоффорди состоялась встреча с Келли Маккигом – начальником Управления МО США по делам военнослужащих, пропавших без вести в боевых действиях.
     На встречу были приглашены председатель УСВА С. В. Червонопиский, заместитель председателя УСВА В. И. Аблазов, представители МОУ, МВД, СБУ, Госслужбы Украины по делам ветеранов войны и участников АТО, Всеукраинской организации участников войны и других организаций, которые помогали в розыске военнослужащих США, пропавших без вести во Второй мировой войне и зарубежных войнах.
     Участники поделились опытом работы и договорились о дальнейшем сотрудничестве в области острой гуманитарной проблемы.

Пресс-служба УСВА.


«Лісова поляна» – наш рідний дім

    Виконувач обов’язків голови Івано-Франківської обласної організації УСВА (воїнів-інтернаціоналістів) В. Омелько за дорученням членів правління організації, керівників районних і міських осередків УСВА звернувся до Прем’єр-міністра України В. Б. Гройсмана.
         На рівні Кабінету Міністрів України готуються проекти перепрофілювання і передачі Державного закладу «Український госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» в приватні руки з метою так званого «покращання його діяльності». Ми вже знаємо, що можемо отримати в разі прийняття такого рішення, бо на собі відчули катастрофічно дороге лікування та обстеження в подібних приватних медичних закладах. Учергове люди, передусім учасники бойових дій,  будуть обдурені й не матимуть змоги лікуватися в цьому закладі.
Повернемося в історію.
У вже далекі 80-ті роки минулого століття, як люблять тепер говорити, «в радянський період», у Пущі-Водиці було засновано госпіталь «Лісова поляна», в якому проходили лікування й реабілітацію воїни-інтернаціоналісти і члени сімей загиблих учасників бойових дій. З самого початку організації роботи опіку над його діяльністю було покладено на Українську Спілку ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), головою якої є Сергій Червонописький. У лікувальному закладі поправляли стан свого здоров'я обпалені війною люди. Тільки з нашої області за період роботи госпіталю в ньому пролікувалося понад 550 воїнів-прикарпатців. І це з числа тих 4340 краян, які воювали в Афганістані. 707 воїнів, наших земляків, вже померли після неоголошеної війни. З тих, хто вижив, 2982 учасників бойових дій в Афганістані 745 – інваліди війни. Війна сказала своє слово…
Коли Україна отримала незалежність, ніхто з попереднього керівництва держави не посягав на права ветеранів війни (як і всього українського народу), затвердивши їх Конституцією України (Основним Законом) і приймаючи закони про соціальний  захист.  Для  нас  відкривали  нові  госпіталі,  санаторії, спеціалізовані аптеки. Віддаючи ветеранам пошану та увагу, їх першочергово обслуговували в усіх лікувальних закладах, створювали магазини для продажу соціальних товарів.
У ті роки, до приходу «нових реформаторів», усі територіальні (обласні) організації УСВА постійно надавали безкоштовну матеріальну допомогу госпіталю: ремонтували лікувальні палати та інші приміщення, постачали медичні прилади та інструменти, побутову техніку (холодильники, телевізори, музичні інструменти тощо), доставляли різноманітні продукти харчування, розуміючи, що держава не в змозі була на той період їх постачати в необхідній кількості та об'ємі. І «Лісова поляна» діяла. Наперекір усьому.
    І тепер, коли госпіталь змінив своє підпорядкування Міністерству охорони здоров'я України, співпраця з ним триває. Воїни-інтернаціоналісти розуміють, що повинні допомагати, і насамперед учасникам   бойових   дій,   які,  не  шкодуючи   свого  здоров'я, зазнали поранення, контузії, психологічні розлади, захищаючи нашу країну в зоні антитерористичної операції, і безкоштовно проходять лікування в госпіталі, не маючи змоги відновити фізичний і психологічний стан у медичних закладах за місцем проживання, які навіть не мають потрібних ліків та умов.
У бойових операціях на сході країни брали і беруть участь і члени Івано-Франківської обласної організації УСВА. 29 наших краян у своєму вже немолодому віці зі зброєю в руках захищають мирне життя, в тому числі, і ваше, членів ввірених вам міністерств і ваших сімей. І ви пробуєте забрати те, чого домоглися свого часу ми?
    Нині в країні проходять різного роду реформи, зокрема, і в системі охорони здоров'я, які вводяться в дію підлеглими вам міністерствами. Це насамперед Міністерство охорони здоров'я та Міністерство соціальної політики України. Український народ повною мірою відчув і продовжує відчувати наслідки «нових» реформ. Страшна дорожнеча на предмети першої необхідності, продукти, ліки та й саме лікування, низький рівень заробітних плат і пенсій призводять до того, що люди повністю втрачають віру не тільки в самі реформи, а і в керівників вашого рівня.
Керівниками цих міністерств вам вносяться пропозиції стосовно вирішення того чи іншого масштабного питання. А що може запропонувати вам, якщо ви не володієте ситуацією, в. о. міністра охорони здоров'я Супрун Уляна-Надія, яка навіть не є громадянкою України. Яка в нас може бути на неї надія? Вона зрівнює медицину розвинених країн з нашою. Але ж не порівнює рівень життя звичайних людей в цих країнах з нашим.
А що може вам запропонувати міністр соцполітики А. Рева, який заявляє на всю Україну, що батьків, тобто нашу категорію, повинні годувати діти. А як діти годуватимуть батьків, не маючи можливості влаштуватися на роботу або при її наявності отримувати за свою працю гідну платню?
Та й що можуть вам запропонувати працівники цього міністерства, які далекі від реального життя і проблем ветеранів (та і всіх пересічних громадян), які самі ніколи не тримали в руках зброї, які не служили в Збройних Силах і тим паче не брали участі в бойових діях.
Члени Івано-Франківської обласної організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) не просять зберегти Державний заклад «Український госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» в тому вигляді, в якому він є, а вимагають не допустити його перепрофілювання та передачі у приватні руки, навіть і шляхом тендерних конкурсів.
    Якщо до нашої вимоги не дослухаються, ми перейдемо до прямих акцій непокори, і ви відчуєте, що таке гнів людей, котрі знають, як боротися з неправдою, і стоятимуть за свої права до кінця! 
         Досить знущатися над ветеранами, особливо над учасниками бойових дій!

         Подібні звернення до Прем’єр-міністра і Голови Верховної Ради України надійшли від усіх територіальних організацій УСВА.

Дата
Подвиг не забудут никогда
В парке Славы у памятника воинам-интернационалистам собрались внтераны, семьи погибших, представители органов власти, общественных организаций, участники АТО, волонтёры, жители Херсона.
На митинге выступили председатель облгосадминистрации Андрей Гордеев, председатель ХОО УСВА Владимир Столяр, вдова погибшего «афганца» Людмила Друзякина, участник боевых действий в Афганистане и в АТО,  военный  капелан Анатолий Пономарев.
– Народ с глубоким уважением вспоминает подвиг воинов-интернационалистов. И после  Революции  Достоинства они одними из первых ушли на фронт защищать родную землю, передавать свой опыт молодому поколению, демонстрировать пример сознательного выполнения  долга, – сказал Андрей Гордеев.
Присутствующие минутой молчания почтили память погибших воинов и возложили цветы к памятнику.
Потом была солдатская каша, поездка на кладбище для возложения цветов на могилы погибших и умерших участников боевых действий  в  Афганистане.
Председатель ХОО УСВА Владимир Столяр, представители организации Александр Давиденко и Александр Елагин встретились со старшеклассниками лицея журналистики и бизнеса. Участники боевых действий в Афганистане рассказали о своём жизненном пути, о войне и наших воинах, об их героизме, верности присяге. Учащиеся подготовили небольшой концерт. Воины-«афганцы» встретились с учениками Херсонского лицея искусств, где для них была подготовлена музыкальная программа.
Херсонские студенты совместно с активом областной организации УСВА посетили областной госпиталь инвалидов и ветеранов войны. Поздравить фронтовиков пришли участник боевых действий в Афганистане Валентина Сичевая, которая долгое время была первым заместителем председателя облгосадминистрации, заместитель директора областного департамента здравоохранения Елена Бондарева, председатель ХОО УСВА Владимир Столяр, председатель Камышанской районной организации УСВА Николай Знахоренко, городской военный комиссар Александр Зинковский и представители организации воинов АТО.  Елена Бондарева отметила помощь, оказанную «афганскими» организациями госпиталю, и представила программу реабилитации для воинов АТО, проинформировала об особенностях опеки государственными органами власти такого лечебного учреждения. В этом году повысится обеспечение материально-технической базы госпиталя и улучшится питание для пациентов.
Председатель ХОО УСВА Владимир Столяр поблагодарил персонал госпиталя за понимание, за доброту и чуткость, которые встречают здесь его боевые товарищи. «Самому молодому "афганцу" уже 50 лет, более ста наших побратимов вновь взялись за оружие и прошли АТО. Многие занимаются волонтёрской деятельностью», – отметил он.
За сплочение «афганского» движения и военно-патриотическое воспитание молодёжи, волонтёрскую деятельность медалями УСВА награждены Константин Загурский, воин-интернационалист, принявший священнический сан и заместитель председателя ветеранской организации Херсонского государственного аграрного университета Ирина Шевердеева.
Воевавшим в Афганистане представительницам прекрасного пола вручили букеты цветов. Необходимо отметить работу вдовы погибшего в Афганистане Людмилы Друзякиной, оказывающей организации помощь в проведении концертных программ. Именно Людмила Владимировна стала автором идеи Всеукраинского фестиваля военно-патриотической песни и поэзии «Оберіг», который знают и любят в Украине.
Студенты ПТУ № 6 привезли ветеранам сладкие подарки, а ребята из областного лицея им. Т. Шевченко – свои рисунки.
В областном Дворце молодёжи состоялся концерт, подготовленный Людмилой Друзякиной и солистами коллектива.
В областной детской библиотеке участник боевых действий в Афганистане, член Конгресса литераторов Украины и Украинского Союза кинематографистов поэт Александр Елагин встретился со школьниками. Из уст автора прозвучали стихи о подвиге воинов-интернационалистов и написанные специально для детей.
Надежда ЛЕБЕДЕВА.

Пам’ятають мужність

На Долинщині (Івано-Франківська область) урочисто вшанували воїнів-інтернаціоналістів.
У селі Раків відбувся урочистий мітинг, в якому взяли участь заступник голови райдержадміністрації Михайло Дидяк, заступник голови і керуючий справами районної ради Михайло Лаврів і Зеновій Мандрик, голова Раківської сільської ради Галина Олійник, представники районного відділення УСВА, учасники антитерористичної операції, місцеві жителі.
Парох УГКЦ Пресвятої Богородиці та Обручника Йосифа Віталій Семанів  відправив панахиду й звернувся до мирян з промовою. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих воїнів-інтернаціоналістів, Героїв Небесної Сотні, учасників антитерористичної операції.
Михайло Дидяк, Галина Олійник, представник районної організації   УСВА   Мирон  Мастикаш привітали ветеранів.
За активну участь у громадській роботі, військово-патріотичне виховання молоді воїни-інтернаціоналісти нагороджені  Почесною грамотою голови райдержадміністрації, голови районної ради, медалями УСВА.
 Відбувся  концерт, який організували директор Будинку культури Наталія Скальська, вчитель музики місцевої школи Ігор Бабич і керівник зразкового ансамблю "Натхнення" районного народного дому  Анна Попович.
Голова районної організації УСВА Роман Шістко запалив свічки пам’яті й спільно зі школярами поклали їх на могили загиблих в Афганістані. Ветерани війни разом із односельцями поклали квіти до меморіальних дощок воїнам-«афганцям» Степану Гринишину і Василю Федіву на фасаді Раківської школи, до могил у селах Белеїв, Велика Тур’я і Раків.
У Великій Тур’ї  відбулася важлива подія, на яку так чекали  побратими-«афганці», родина, місцеві жителі, – відкриття  та освячення  відновленої пам’ятної дошки  загиблому  учаснику бойових дій в Афганістані  Євгену Михайловичу  Рибаку, посмертно нагородженому  орденом  Червоної Зірки.

Веб-сайт Долинської РДА Івано-Франківської області.
Фото Романа ШІСТКА.

Пример настоящих героев

В Харькове на мемориальном комплексе воинов-интернационалистов «Память» руководители области и города, депутаты областного и городского советов вместе с ветеранами возложили цветы к монументу погибшим.
На торжественном митинге первый заместитель председателя облгосадминистрации Михаил Черняк, председатель областного совета Сергей Чернов, первый заместитель городского головы Игорь Терехов, председатель областного Союза ветеранов Афганистана Владимир Рыжков и председатель Харьковского городского Союза ветеранов Афганистана Виктор Борзов поздравили воинов-интернационалистов с памятной датой.
Сергей Чернов от имени депутатского корпуса выразил соболезнования семьям, потерявшим сыновей и мужей в военных конфликтах на территории других государств.  «Мы никогда не забудем подвиг тех 242 харьковчан, которые не вернулись с Афганской войны, тех, кто был там ранен. «Афганцы» – пример настоящих героев, образец лучших моральных и человеческих ценностей для подрастающего поколения. Областная власть будет делать все для того, чтобы «афганское» движение развивалось и ветераны не чувствовали себя забытыми».
Присутствующие минутой молчания почтили память погибших и умерших боевых побратимов, к подножию памятника возложили цветы.
Митрополит Харьковский и Богодуховский Онуфрий отслужил панихиду по  погибшим воинам.

Пресс-служба ХГСВА.

Нагороди для воїнів-інтернаціоналістів

     Дрогобицька регіональна спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) на Львівщині провела віче-реквієм.
     У заході взяли участь представники міської і районної влади, воїни-«афганці», учасники антитерористичної операції, учні Дрогобицької ЗОШ №15, командування та особовий склад в/ч А-1108, ветерани війни з інших областей України, які перебувають на реабілітації в місті Трускавець.
     Присутні хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять воїнів, загиблих в Афганістані і на сході України, до пам’ятника поклали квіти. Тричі пролунав салют.
     Дрогобицький гарнізонний капелан отець Іван відправил панахиду за загиблими воїнами. Він побажав усім пам'ятати загиблих, а також спокою в душі та миру в Україні. У панахиді взяв участь хор семінаристів.
     Голова Дрогобицької регіональної спілки ветеранів Афганістану Іван Андруневчин розповів про події 1979–1989 р.р. на території ДРА, вручив активістам організації  нагороди і подяки, матеріальну допомогу родинам загиблих, інвалідам війни.
Після закінчення мітингу присутніх пригостили солдатською кашею.
Іван АНДРУНЕВЧИН.

Заслужили шану і повагу

    На Миколаївщині у Первомайському  Свято-Варварівському храмі, що у мікрорайоні "Фрегат", відбулася заупокійна літія за участі єпископа Вознесенського і Первомайського Алексія, адміністрації міста і району.
    У сквері воїнів-«афганців» відбувся мітинг-реквієм, в якому взяли участь секретар  міськради Сергій Бондарчук, голова райдержадміністрації Володимир Вовк, голова районної ради Світлана Вовк, заступник Первомайського міського голови Наталія Толста, військовий комісар полковник Анатолій Бичков, голова міського товариства воїнів-«афганців»  Володимир Йонга, воїни-інтер¬націоналісти, представники духовенства, студентська молодь і жителі міста.
    У різні часи в гарячих точках, як їх називали, служили наші військові. Вірні солдатський присязі, вони воювали у В'єтнамі й на Кубі, в Сирії та Угорщині. Але найбільш трагічною була неоголошена війна в Афганістані, в якій брали участь наші земляки. Віддали найдорожче – життя й повернулися додому в «чорних тюльпанах» підполковник Андрій Суліма, старший лейтенант Олексій Зінов'єв, прапорщик Леонід Бурнучан, старший сержант Сергій Білоус, єфрейтор Костянтин Звягінцев і рядовий Тарас Мазур…
    А ті, хто повернулися, зазнали страшних фізичних і душевних травм, що навіть три десятиліття потому  не дають спати вночі, знову й знову повертають у спекотний Афган…
    – За хоробрість, високий професіоналізм, надійність і благородство ви заслужили подяку багатьох народів і примножили авторитет України як держави-миротворця, – сказав секретар міської ради Сергій Бондарчук. – Ваш високий гуманізм і милосердя з вдячністю і повагою згадують у багатьох куточках світу. З честю виконавши свій військовий обов'язок, ви стали гідним прикладом людської відданості, героїзму і мужності. У глибокій скорботі ми схиляємо голови перед пам'яттю тих, хто загинув. Пам’ятати про загиблих, піклуватися про живих – наш священний обов’язок.
    Учасників мітингу тепло привітали голова райдержадміністрації Володимир Вовк,  благочинний Первомайського міського округу протоієрей Анатолій Нирко та очільник міського товариства воїнів-«афганців»  Володимир Йонга.
    Присутні вшанували пам'ять загиблих на афганській землі хвилиною мовчання. До підніжжя пам'ятника, встановленого на честь полеглих земляків, поклали квіти.

Олена МИХАЙЛОВА.

В організаціях УСВА
Допомога є і буде
У Тернопільській облдержадміністрації відбувся круглий стіл  з воїнами-інтернаціоналістами.
У зустрічі взяли участь перший заступник голови обласної організації УСВА Василь Когут, заступник голови Петро Канак, заступник голови облдержадміністрації Юрій Юрик, заступник голови обласної ради Любомир Крупа і начальники усіх управлінь ОДА.   
З короткою доповіддю про те, чим живе нині обласна Спілка ветеранів Афганістану, що зроблено за рік і які проблеми існують сьогодні, виступив Василь Когут. Учасники зустрічі обговорили питання соціального захисту ветеранів війни, медичного забезпечення, пільгового перевезення, виділення коштів на статутну діяльність обласної організації УСВА, перерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Йшлося про допомогу в будівництві пам'ятників полеглим«афганцям» у трьох районах області та відзначення активістів ветеранського руху.   
Керівництво області високо оцінює діяльність обласної організації УСВА в питаннях військово-патріотичного виховання молоді краю, проведенні військових вишколів і показових навчальних занять  зі зброєю та волонтерську роботу з допомоги українським військовим у зоні АТО.
Прийнято рішення значно збільшити видатки на статутну діяльність ТОО УСВА, надати допомогу в будівництві пам'ятників, за кошти видавничої ради до 30-ї річниці виведення військ з Афганістану видати нову редакцію книги «Обпалені війною», до якої включити розділ про участь «афганців» у Революції Гідності та АТО, про волонтерську діяльність.
Дано доручення керівникам структурних підрозділів ОДА в найближчі терміни вирішити озвучені під час роботи круглого столу проблемні питання, що стосуються ветеранів-«афганців».
Василь КОГУТ,
перший заступник голови ТОО УСВА.

Робота удосконалюється

У Чернівецький облдержадміністрації відбулося засідання круглого столу. Воїнів-«афганців» цікавили питання медичного забезпечення, отримання квартир і земельних ділянок, соціальні виплати тощо.
Голова облдержадміністрації Олександр Фищук запевнив, що робота із забезпечення гідного соціального й медичного захисту учасників бойових дій на території інших держав  на місцевому рівні постійно удосконалюється і перебуває під його особистим контролем. Перший заступник голови облдержадміністрації Михайло Павлюк ознайомив з основними показниками обласного бюджету, які спрямовані на забезпечення зазначеної категорії осіб та реалізації статутних завдань обласної організації ветеранів Афганістану зокрема.
«З боку обласної виконавчої влади докладаються зусилля для забезпечення наших військовослужбовців-ветеранів на належному рівні. Тільки на фінансову підтримку воїнів-інтернаціоналістів (на санаторно-курортне оздоровлення ветеранів та інвалідів) з обласного бюджету через програму «Турбота» на 2018 рік виділено 120 тисяч гривень, на здійснення статутної діяльності громадськими організаціями ветеранів та інвалідів – 160 тисяч. З державного бюджету заплановано виділити 200 мільйонів гривень для придбання житла сім'ям загиблих учасників бойових дій на території інших держав і особам з інвалідністю першої і другої груп з учасників бойових дій на території інших держав. Ми очікуємо затверджений порядок використання цих коштів й усіляко сприятимемо у наданні відповідно до плану всебічної  допомоги і покращанню житлових умов відповідної категорії військовослужбовців», – зазначив Михайло Павлюк.
Про медичне забезпечення учасників бойових дій на території інших держав доповіла директор департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Оксана Андрієць, а про соціальне  забезпечення – заступник директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Юрій Півень.
Прес-служба Чернівецької
обласної організації УСВА.


Рівненські «афганці» обговорили плани
На зустріч з керівниками області приїхали представники районних і міських осередків Рівненської обласної організації УСВА.
З  воїнами-інтернаціоналістами зустрілися голова обласної ради М. М. Драганчук, заступник голови облдержадміністрації І. О. Тимошенко, керівники окремих структурних підрозділів облдержадміністрації.
«Наша організація велика та активна. Ми щороку проводимо різні заходи. У  райцентрах області відкрито 17 пам’ятних знаків загиблим в Афганістані воїнам, 86 меморіальних дошок, працює 48 кімнат бойової слави. Члени організації займаються волонтерством, допомагають нашим воїнам на сході країни, організовують спортивні заходи на честь загиблих бойових товаришів», -- розповів голова Рівненської обласної організації УСВА Володимир Гурницький.
Організація ветеранів Афганістану в області найпотужніша і найактивніша серед інших.
«Те, що робить ця організація, знаходить підтримку не тільки серед «афганців», а й у суспільстві в цілому, – відзначив Ігор Тимошенко. – Тому обласна влада допомагатиме їй. І цього року знову організація отримає гроші на свою діяльність. Торік на роботу «афганців» спрямували 100 тисяч гривень, сім’ям загиблих виплатили матеріальну допомогу 200 тисяч гривень з обласного бюджету. Допомогли грошима і ветеранам, які лікувалися після складних операцій».
Обговорено питання про пільгове житло, лікування, матеріальну допомогу сім’ям  загиблих та інвалідам. Цього року планують завершити будівництво пам’ятного знака у Здолбунові, організувати і провести міжнародний фестиваль патріотичної пісні.
Володимир Гурницький подякував обласній владі за підтримку й запевнив, що ветеранська організація активно працюватиме й надалі.

Прес-служба Рівненської обласної організації УСВА.

На порядку денному – проблеми ветеранів

    У Первомайській міській раді, що на Миколаївщині відбулося засідання круглого столу з соціально-побутових питань і пенсійного забезпечення воїнів-інтернаціоналістів, організоване управлінням соціального захисту населення і товариством ветеранів-«аф¬ганців».
    У зустрічі взяли участь секретар міської ради Сергій Бондарчук, заступник міського голови з комунальної власності, земельних відносин та архітектурних питань Світлана Свідерко, депутат міської ради Лілія Філіпішина, військовий комісар Первомайського об’єднаного міського військового комісаріату полковник Анатолій Бичков, голова міського товариства воїнів-«афганців» Володимир Йонга, керівники медичних закладів міста, представники управлінь міськради, управління Пенсійного фонду, міського автовокзалу, воїни-інтерна¬ціо¬налісти.
    Військовий комісар Анатолій Бичков вручив орден «За мужність» матері загиблого в зоні АТО Романа Довгого. Секретар міськради вручив ветеранам подарунково-продуктові набори та квіти матерям воїнів-інтерна¬ціо¬на¬лі¬с¬тів і Світлані Липі – матері воїна, загиблого в зоні АТО.
    Обговорювалися питання міжміського перевезення пасажирів, проблеми соціально-по-бу¬тового характеру, медичного та пенсійного забезпечення воїнів-інтерна¬ціо¬на¬ліс¬тів, земельні питання тощо. Йшов пошук найбільш результативних шляхів їх вирішення.
   
За повідомленням відділу
інформаційної діяльності і комунікацій
з громадськістю та ЗМІ міської ради.

Вітали односельці

   У селищі Велика Багачка на Полтавщині урочисто вшанували учасників бойових дій на території інших держав.
   Селищний голова Юрій Саковський, його заступник Віктор Беркало, голова селищної організації УСВА Анатолій Шендрик і член виконавчого комітету селищної ради Анатолій Писаренко відвідали місцеві кладовища і поклали квіти на могили воїнів-інтернаціоналістів.
   Жителі селища пройшли до пам’ятного знака воїнам-«афганцям». Біля будинку, де жив загиблий в Афганістані Геннадій Захарченко, вшанували його пам'ять хвилиною мовчання і поклали квіти до іменної меморіальної дошки.
   Від імені Президії УСВА селищний голова вручив медаль «За звитягу» учасникам бойових дій в Афганістані Івану Лещенку, Олександру Кіяшку, Івану Лачку,Сергію Проскурі, Володимиру Приходьку. Медаллю «За заслуги» другого ступеня нагороджено воїнів-«афганців» Сергія Свічкара, Віктора Свічкара, Юрія Гришка, учасників бойових дій в Чехословаччині та Угорщині Миколу Пульса і Анатолія Лозового. Медаллю «За заслуги» третього ступеня нагороджено учасників бойових дій в Афганістані Віталія Зіненка, Сергія Кулинича, учасників бойових дій в Югославії і Чехословаччині Володимира Кінаша і Миколу Сулименка.
   Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих воїнів, до пам’ятного знака поклали квіти.
   Після урочистої частини учасники бойових дій поспілкувалися у тісному колі. Під керівництвом завідувача сектора культури та туризму селищної ради Наталії Проскури було організовано концерт за участю артистів-аматорів.

Прес-служба Великобагачанської селищної ради.

Вітали гостей від усієї  душі

     У селі Світязь на Волині відбулася традиційна зустріч «Від усієї душі», яку щороку організовує і проводить для ветеранів Афганістану активістка Галина Цвид.
     Зустріч розпочалася з молитви у Світязькому чоловічому Петро-Павлівському монастирі. Найбільш хвилюючий моменті – молитва біля могил померлих воїнів-земляків на кладовищі в Світязі – Володимира Хомича, Степана Озимка та учасника АТО Сергія Грибука. За кожного помолилися, згадали теплим словом, а до підніжжя  пам’ятників поставили корзини з квітами.
     А далі розпочалася багатогодинна душевна розмова про Афган, про життя, про роботу, сім’ю і друзів. Зі сміхом і сльозами, зі спогадами, історіями з сьогодення і планами на майбутнє. Комфортне приміщення для проведення зустрічі люб’язно надав ветеранам ресторан «ЛеМарк».
     Двадцять  років тому Галина Цвид  об’єднала у велику, дружну сім’ю воїнів-інтернаціоналістів району. І не просто об’єднала, а зігріла теплом свого великого серця. Відтоді йдуть і їдуть на незабутні зустрічі «Від усієї душі» ветерани з різних сіл. Вони знають, що тут їх чекають, тут їм раді, тут забувається пережите на війні й гояться душевні рани.
     Галина Валентинівна зустріла дорогих гостей запашним короваєм. На великому екрані – фотографії з зустрічей «афганців» різних років, їх змінили коротенькі фільми про війну. Для ветеранів та їхніх дружин співали Світлана Прокопчук, Ліна Панасюк, Світлана Приступа, а також сама Галина Валентинівна. Вірші  прочитали внучки покійного Степана Озимка Діана і Вікторія. Галина Цвид вручила грамоти «афганцям», їхнім рідним й тим, хто щороку допомагає організовувати зустрічі.   
     Голова Шацької райдержадміністрації  Василь Голядинець, голова райради Сергій Карпук висловили шану і подяку всім ветеранам Афганської війни, побажали миру, міцного здоров’я, добробуту, віри в майбутнє, а також вручили Почесні грамоти «афганцям» Анатолію Гіричу (село Мельники), Петрові  Пеху (смт Шацьк), Володимиру Мазурку (село Омеляне), Василю Божуку (село Ростань), Віктору Гужу (село Пульмо), Сергію Прокопчуку (село Світязь), Віктору Сахаруку (село Підманове).
     Сергій Карпук вручив Почесну грамоту Волинської обласної  ради  голові Шацької районної організації УСВА Володимиру Носулічу, а директор Шацького національного природного парку Марія Христецька – грамоту колишньому співробітнику воїну-інтернаціоналісту Віктору Туричу (село Світязь).
     Гості мали можливість ознайомитися з матеріалами виставки, яку підготувала Валентина Цвид. Серед експонатів були фотографії, цікава інформація, сценарії зустрічей.
     Організатори вдячні всім, хто допоміг у підготовці свята, особливо районній владі, Світязькому сільському голові  Миколі Цвиду, вокальній групі, Мар’яні Голядинець і Владиславу Ханзеруку, які працювали над технічним оформленням.

Прес-служба Волинської обласної організації УСВА.

Воїни-«афганці» – українській армії

Військові вдячні тернополянам

    Уже вдруге цього року тернопільські «афганці» відвідали наших військових у зоні антитерористичної операції на сході України.
    Голова Тернопільської обласної організації УСВА Сергій Лісовий і член правління Ігор Сендзік доставили у військові частини на передову дві тонни продуктів харчування, засобів гігієни, медикаментів, теплого одягу і спеціальні наколінники для саперів, які дислокуються в Авдіївці, Мар’їнці та Гірняку, за що отримали щиру подяку від військових.
    Зібрали все необхідне для  фронту завдяки пожертвам ветеранів-«афганців», підприємців і фермерів Тернопільщини, а також благодійній акції школярів Скалатської школи, які передали нашим бійцям солодкі подарунки і малюнки.
    Правління Тернопільської обласної організації УСВА відзначає члена правління Олександра Макухівського за значний особистий внесок для допомоги українській армії.

Василь КОГУТ,
перший заступник голови Тернопільської обласної організації УСВА.


Вічна пам'ять
Захищав Батьківщину

19 серпня 2014 року Олександр Романенко виконував бойове завдання під Іловайськом і загинув смертю хоробрих захищаючи життя підлеглих.
Олександр ТрохимовичРоманенконародився 19 липня 1960 року в селищі Стара Синява Хмельницької області.Після закінчення школи був призваний до армії. З лютого по грудень 1980 року проходив службу в  Афганістані старшим механіком-водієм, з березня 1988-го по лютий 1989 року продовжив там службу на посаді командира взводу 459-ї роти спецназу ГРУ. За успішневиконаннявійськовихзавданьіособистумужністьнагороджений орденом ЧервоноїЗіркита медаллю «За відвагу».
ПатріотУкраїни бравактивну участь у РеволюціїГідності, неодноразовосупроводжувавгуманітарнийвантаж для учасників Майдану та Антитерористичноїоперації.
Відчуваючи потребу передатисвійбойовийдосвід молодим захисникамВітчизни, незважаючи на вік і роботу голови селища, у травні 2014 року Олександр вступив до лав добровольчогобатальйону «Донбас», де став командиром розвідувальної роти 3-го резервного батальйону оперативного призначення Національної гвардії. Брав участь у бойових операціях на сході України, у визволенні Артемівська, Лисичанська, Попасної, Курахово.денеодноразово показував зразки мужності й відваги, навчав товаришів військовому мистецтву.СередпідлеглихібойовихсоратниківОлександрТрохимовичзавоюваввеликуповагу та авторитет. І загинув відважний воїн як герой.
Нагороджений посмертно орденом «За мужність» третього ступеня імедаллю УПЦ КП «За жертовність і любов до України». Рішенням міськради у місті Золоте Попаснянського району Луганської області одну з  вулиць названо іменем Олександра Романенка.

Назавжди в серцях побратимів
7 березня в день народження екс-голови Тернопільської обласної організації УСВА Віктора Міська, голова організації Сергій Лісовий, побратими і родичі віддали шану бойовому товаришу.
Вони хвилиною мовчання вшанували його пам'ять, запалили лампадки, помолились і поклали квіти до могили Віктора Міська (на знімку).
9 червня 2017 року передчасно пішов з життя наш товариш, учасник бойових дій в Афганістані, голова Тернопільської   обласної організації УСВА, колишній представник Державного комітету  України у справах ветеранів у Тернопільській  області Віктор Володимирович Місько.
Пройшовши  бойовий шлях в Афганістані  та тривалу роботу в органах виконавчої влади,  Віктор Володимирович самовіддано і справедливо відстоював інтереси ветеранів війни, членів сімей загиблих, чим завоював серед них любов і пошану. Він завжди віддавав жар свого серця, багатий життєвий досвід для посилення престижу і розвитку ветеранського руху в області, соціальному захисту ветеранів, патріотичному вихованню молоді.
Світла пам’ять про Віктора Володимировича Міська  назавжди залишиться в наших серцях.
Прес-служба Тернопільської обласної організації УСВА.

Наши традиции

Харьковский городской Союз ветеранов Афганистана и настоятель храма Святого Георгия Победоносца протоиерей отец Валерий организовали праздник Масленицы для воинов-интернационалистов и прихожан.
Отец Валерий отслужил литургию по погибшим и умершим воинам.
Присутствовали начальник отдела по работе с объединениями граждан Харьковского горсовета Марина Радченкова, заместитель начальника управления труда горсовета Ирина Черняева, президент Ассоциации афганских граждан Сиддик Ходжи Хаффизула, председатели районных организаций УСВА, воины-интернационалисты.
После литургии миряне были приглашены отведать полевой каши и блинов.
Геннадий ЛОМАКИН.

Українська Спілка ветеранів Афганістану
(воїнів-інтернаціоналістів)

КНИГА ВДЯЧНОСТІ ТА ПОШАНИ


      СМОЛИЙ Валерий Андреевич   — украинский ученый  и государственный деятель. Вице-премьер-министр Украины (1997—1999), директор Института истории Украины НАН, доктор исторических наук (1985), академик  (1995).
      Родился 1 января 1950 года в  селе  Авратин  (ныне  Волочисского района Хмельницкой области ).
      Выпускник исторического факультета Каменец-Подольского педагогического института. В 1970—1972 — школьный педагог в Житомирской и Тернопольской областях, ассистент Нежинского педагогического института.
      С 1972 – в Институте истории Украины Национальной академии наук Украины. С 1986 — заведующий отделом, с 1991 — заместитель директора, с 1993 — директор института.
      В 1985 – защитил докторскую диссертацию «Общественное сознание участников народных движений Украины (вторая половина XVII—XVIII в.в.)».
     С 1992 – член-корреспондент НАН Украины, в 1995 – избран академиком НАН Украины.
     С 11 августа 1997 по 18 августа 1999 — Вице-премьер-министр Украины.
     Работая на ответственных государственных должностях в руководстве органами исполнительной власти, всегда с уважением относился к ветеранам войны, поддерживал деятельность Государственного комитета Украины по делам ветеранов и Украинского Союза ветеранов Афганистана (воинов-интернационалистов), принимал решения в соответствии с действующим законодательством по социальной защите ветеранов, государственной поддержке деятельности общественных объединений ветеранов войны, отдавая соответствующее уважение заслугам и опыту ветеранов, настойчиво добивался исполнения принятых решений. 
      Специалист в области истории Украины эпохи  Средневековья и раннего Нового времени, основатель современной медиевистической и новистической школ. Один из инициаторов восстановления археографической работы в Украине.
     Область приоритетов научной деятельности В. Смолия: история украинского казачества и национально-освободительная борьба украинского народа; формирование общественного сознания украинского социума; становление национального этноса и самобытное развитие его культуры; течение процесса государственного строительства на Украине в XVII—XVIII в.в.; межгосударственные отношения в Центрально-Восточной Европе раннего Нового времени, место и роль в них украинского фактора. Главное место в научном наследии ученого занимают методологические работы.
      Автор около 800 научных работ, в том числе, школьных и университетских учебников и монографий. Инициатор создания 15-томной серии «Україна крізь віки», в 2001 году отмеченной Государственной премией Украины, подготовки многотомной «Энциклопедии истории Украины», серии биографических очерков «Особистість і доба».
      В. А. Смолий — главный редактор «Українського історичного журналу» (с 1995), сборников научных трудов: «Історіографічні дослідження в Україні», «Ейдос. Альманах теорії та історії історичної науки», «Регіональна історія України», «Сторінки воєнної історії України», «Україна в Центрально-Східній Європі: Студії з історії XIV-XVIII ст.», «Зводу пам’яток історії та культури України» (в 28 томах). Член редколлегии 50-томного издания произведений М. С. Грушевского, 5-томной «Історії української культури» и др.
     Награды: орден Князя Ярослава Мудрого второй степени ( 2014) — за выдающийся личный вклад в развитие национальной науки, исследования исторического наследия украинского народа, многолетнюю плодотворную научно-педагогическую деятельность; орден Князя Ярослава Мудрого третьей (2011), четвертой (2004), пятой (1999) степеней; орден «За заслуги» первой (2009), второй (2006), третьей (1996) степеней; Заслуженный деятель науки и техники Украины (1998); Государственная премия Украины в области науки и техники (2001).
   СОКОЛОВ Юрій Дмитрович – державний діяч.
Народився   22 лютого 1956 року в  Ізмаїлі.
Закінчив Одеське вище інженерне морське училище у 1978 році
1979–1983 – другий і перший секретар Ізмаїльського міськкому комсомолу; 1983 – 1986 – другий і перший секретар Одеського обкому комсомолу, секретар парткому Дунайського пароплавства.
1986–1990 – секретар ЦК комсомолу України.
Працюючи на відповідальних державних посадах у 1979–1990 р.р., зокрема у  керівництві молодіжних організацій,  завжди особливу увагу приділяв патріотичному вихованню молоді на прикладах мужності і героїзму учасників бойових дій в Афганістані, з повагою ставився до ветеранів Афганської війни,  був ініціатором і підтримував формування громадського руху ветеранів нового покоління в Україні, сприяв створенню і діяльності Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), приймав рішення відповідно до чинного законодавства щодо захисту соціальних прав ветеранів, підтримки діяльності організацій ветеранів війни,  віддаючи належну повагу досвіду ветеранів та їхніх заслуг, наполегливо домагався виконання прийнятих рішень.
З 1990 очолив круїзну компанію «Червона Рута». Був ініціатором і організатором благодійних маршрутів і оздоровчих  поїздок ветеранів по Дніпру і Чорному морю.

Патріотичне виховання
Рівняються на героїв

Безперечно, виховання патріота – це, насамперед, вивчення героїчних сторінок історії нашого народу. Особливо цікаві для дітей уроки мужності, які проводяться у Шепетівському музеї воїнів-інтернаціоналістів.
Третьокласники Городнявської школи разом з класним керівником З. Любицькою та учителем предмету «Захист Вітчизни» А. Крупником відвідали цей музей, який з любов’ю облаштували воїни-«афганці» – члени Шепетівської Спілки ветеранів Афганістану під керівництвом В. Окорського.
Діти із захопленням розповідали вдома про те, що почули і побачили в музеї. Вони, дійсно, наочно переконались, яким невимовним горем обізвалась Афганська війна у тисячах українських родин. Учні побачили, в яких складних умовах воювали наші земляки в чужій країні, але були мужніми і сильними. Їх захопила цікава розповідь учасника бойових дій в Афганістані й в зоні антитерористичної операції Ігоря Карчевського. Він з особливим теплом розповідав про своїх друзів-«афганців», багато з яких і тепер захищають нашу країну в зоні АТО.
Школярі прийшли до меморіальної стели «Слава Україні – Героям Слава!», щоб вшанувати пам'ять Героя України Миколи Степановича Дзявульського – вчителя і заступника директора Городищенської школи у 1985–1991 роках, який віддав своє життя за свободу українського народу під час Революції Гідності, а також випускника школи Сергія Євгеновича Гаврилюка, який загинув біля села Петрівці Донецької області в зоні АТО.  Діти почули також розповіді про інших наших земляків, які полягли, захищаючи незалежність і територіальну цілісність України.

Прес-служба Шепетівської
Спілки ветеранів Афганістану.


Нащадки «шураві»
       
У Полтаві на базі клубу юних десантників «Гвардія» (керівник – В. С. Курган) відбулися традиційні  військово-патріотичні змагання «Нащадки «шураві» – 2018», присвячені  пам’яті загиблих в Афганістані земляків-десантників О. Срібного і С. Коротуна.
Змагання проведено за підтримки громадської організації «Учасники бойових дій Шевченківського району м. Полтави» на чолі з головою, депутатом міської ради від політичної партії «Рідне місто» Володимиром Корнійчуком.
Для кадетів віком від 10 до 12 років розробили конкурсну програму, до якої входили стройові прийоми,  вогнева підготовка, тест-вікторина на знання військової   техніки, загально-фізична підготовка, розбирання-збирання автомата, спорядження магазина. Проведення етапів оцінювала суддівська колегія, яка складалася з учасників бойових дій в Афганістані та членів Всеукраїнської спілки учасників бойових дій в АТО «Побратими України». Завершилися змагання номерами художньої самодіяльності.
Кадети провели дві доби у приміщені клубу, там  же  харчувалися  і ночували в спальних мішках. Продукти надали ветерани бойових дій в Афганістані на чолі з Анатолієм Матвієнком і Всеукраїнська спілка учасників бойових дій в АТО «Побратими України». Допомагали в приготуванні їжі члени громадської організації «Учасники бойових дій Шевченківського району м. Полтави» -- учасник бойових дій в АТО  С. Гайдамашко і прапорщик Збройних Сил України в/ч А3990 С. Япринцева.
Активно й емоційно спостерігали дійство батьки, почесні гості. Закінчилися змагання урочистим шикуванням і нагородженням переможців у різних категоріях. Ветеран Збройних Сил В. Каспич і член спілки десантників В. Фост вручили клубу для вивчення макети сучасної зброї.

Микола САП’ЯН,
голова первинної  ГО «УБД Шевченківського району
м. Полтави».

Історія і сьогодення
Традиційними у навчальних закладах Соборного району міста Дніпра стали зустрічі з воїнами-інтернаціоналістами.
У школі №73  військово-спортивну естафету підготував і провів ветеран війни в Афганістані, учитель праці Сергій Миколайович Черних. Школярі бігали з перешкодами зі зброєю, кидали гранати, допомагали пораненому, стріляли з духових рушниць. Такі змагання діти запам’ятають надовго. 
У школі № 10 відбулася тематична зустріч «Афганістан – АТО. Історія і сьогодення».  З дітьми спілкувалися голова Соборної районної організації УСВА Василь Олексійович Гонтар і ветеран Афганістану та антитерористичної операції Сергій Олександрович  Сапай. Вони поділилися спогадами про службу, говорили про героїзм наших воїнів і бойове братерство. 
Прес-служба СРО ДМОВА УСВА.

Малюють юні таланти
 
У Нововодолазькому Будинку дитячої та юнацької творчості на Харківщині відбулася виставка-конкурс малюнка «Мій біль – Афганістан».
У відкритті взяли участь голова Нововодолазької районної спілки ветеранів Афганістану Сергій Воротняк і голова ревізійної комісії організації  Микола Жижера.
Неабиякий інтерес до робіт юних талантів виявили вихованці Нововодолазького БДЮТ, які разом із керівниками гуртків уважно переглянули роботи учасників виставки. Зі скорботою згадали імена земляків Павла Нерубацького, Сергія Мотики, Володимира Апалькова, які загинули в Афганістані. 
Журі конкурсу визначило кращі роботи юних художників. Гран-прі присуджено Марині Цимбал, вихованці зразкового об’єднання юних художників «Колорит» Нововодолазького БДЮТ (керівник – С. Мишак).

Прес-служба Харківської обласної
Спілки ветеранів Афганістану.


Малюють юні таланти
 
У Нововодолазькому Будинку дитячої та юнацької творчості на Харківщині відбулася виставка-конкурс малюнка «Мій біль – Афганістан».
У відкритті взяли участь голова Нововодолазької районної спілки ветеранів Афганістану Сергій Воротняк і голова ревізійної комісії організації Микола Жижера.
Неабиякий інтерес до робіт юних талантів виявили вихованці Нововодолазького БДЮТ, які разом із керівниками гуртків уважно переглянули роботи учасників виставки. Зі скорботою згадали імена земляків Павла Нерубацького, Сергія Мотики, Володимира Апалькова, які загинули в Афганістані. 
Журі конкурсу визначило кращі роботи юних художників. Гран-прі присуджено Марині Цимбал, вихованці зразкового об’єднання юних художників «Колорит» Нововодолазького БДЮТ (керівник – С. Мишак).
Прес-служба Харківської обласної
Спілки ветеранів Афганістану.

Ростуть сильними й спритними

В Олександрії вчетверте відбувся відкритий чемпіонат Кіровоградської області  з військово-спортивного багатоборства, присвячений пам’яті Максима Бендерова.
Під час урочистого відкриття присутніх привітав міський голова С. Цапюк, а голова Кіровоградської обласної організації УСВА Віктор Остащук і голова Олександрійської міської організації «Солдати в Афгані» Євген Звєрєвщиков вручили президенту ПСК «Захист» Андрію Ярошевському Грамоту Верховної Ради України «За заслуги перед Українським народом».
Бойові побратими Максима Бендерова з 3-го окремого полку спеціального призначення і кращі спортсмени ПСК «Захист» поклали квіти на могилу героя.
Турнір з бойового двоборства – це кульова стрільба із пневматичної гвинтівки з відстані 7 метрів і поєдинки зі всестильового бою. У змаганнях брали участь члени збірної України з військово-спортивного багатоборства, котрим скоро доведеться доводити свою майстерність на чемпіонаті України. Турнір став для них гарною перевіркою власних сил і можливостей, а поєдинки видалися напруженими й дуже видовищними.
За підсумком змагань господарі з ПСК «Захист» вибороли 16 перших, 14 других і 9 третіх місць. Спеціально до змагань організатори підготували пам’ятні медалі, кубки і плакати. Відзнаку за кращу техніку отримав Микита Більчич, за волю до перемоги -- Володимир Суржик і Максим Рубан.
Організатори, вихованці ПСК «Захист» вдячні депутату міської ради Андрію Коломійцеву, голові обласної організації УСВА Віктору Остащуку, директору ООО «Гермес - Трейдінг» Юрію Скичку, директору ООО «Гелаксі-Трейд ЛТД» Валентині Акишеній, мережі магазинів «Оптовичок», усім, кому не байдуже майбутнє покоління нашої країни.
Прес-служба Кіровоградської обласної організації УСВА.

Люди і час
Пощастило вижити

Воювали на афганській землі сотні наших земляків, уродженців івійськовослужбовців Гайсинського районуВінницької області та місцевого гарнізону. Серед них і Сергій Ляльчук.
Першою війною у кібличанина Сергія Петровича Ляльчука була Афганська. Народився 8 грудня 1967 року в сім'ї місцевих колгоспників. Батько Петро Михайлович все життя працював водієм, мама Марія Григорівна – телятницею. На жаль, зараз їх вже немає.
Після середньої школи (до речі, тут навчався ще один воїн-інтернаціоналіст – Олексій Дмитрук) закінчив Ладижинський сільгосптехнікум. Загалом з їхнього невеличкого села сім хлопців пройшли Афган, Дмитрука він забрав назавжди.
У квітні 1986 року Сергій Ляльчук був призваний на строкову армійську службу. Два місяці спецпідготовки в узбецькому Термезі. Далі – літаком у Шинданд. Артполк. Основне завдання – визначення координат потрібної цілі. Повних два роки воював. Зокрема, в одній з найгарячіших точок – у провінції Кандагар.
Сергій Ляльчук постійно готував розвіддані командиру полку. Воював у п’яти провінціях. Водій БТРа врятував від загибелі екіпаж бронемашини і саму бронетехніку. Отримав медаль «За відвагу».Також Сергій Петрович відзначений Почесною грамотою Президії Верховної Ради СРСР. Відтоді командування військової частини доручало рядовому Ляльчуку найвідповідальніші, смертельнонебезпечні бойові завдання. І він сповна виконував кожне.
У липні 1988 року Сергій Ляльчук повернувся додому. Знову працював механізатором у колгоспі. Потім – бригадиром у тракторній бригаді ТОВ «ПК "Зоря Поділля», з 2006 року – трактористом. Добре себе зарекомендував, тож призначили інженером-механіком машино-тракторного парку. Має нагороди і на трудовому фронті: почесні грамоти, подяки і премії – постійно очолювана ним служба у лідерах. Дружина Галина Іванівна – домогосподарка.
А коли розпочалася війна на сході країни, капітан Ляльчук пішов захищати Батьківщину разом із сином Михайлом. З травня 2014-го по серпень 2015 року – в Маріуполі, Новоазовську та інших населених пунктах Донецької області, був начальником автомобільної служби 9-го мотострілецького батальйону. Син Михайло Сергійович – старший лейтенант поліції. Донька Тетяна – одинадцятикласниця.
Раніше Афган – тепер АТО. Сергій Ляльчук має нагороду за мужність, героїзм, відвагу в бойових діях «За оборону рідної держави». В АТО був контужений, зараз інвалід війни другої групи. Любить техніку, землю, має трактор МТЗ-562, зерновий комбайн "Нива". Плекає ниву на трьох гектарах, самотужки сіє й збирає пшеницю, ячмінь, кукурудзу. Улюблена внучка Олександра, якій три роки, – його найбільша радість і втіха. Життя триває.

Юрій КОВЧ,
учасник бойових дій в Афганістані, Заслужений журналіст України.

Від редакції. Дуже символічно, що свій останній матеріал наш постійний дописувач Юрій Ковч завершив такими словами. Так, життя триває. Але Заслужений журналіст України, багаторічний редактор Гайсинської районної газети «Трибуна праці», учасник бойових дій в Афганістані з жовтня 1985-го по вересень 1987 року Юрій Петрович передчасно пішов у вічність на 63-му році життя. До останніх днів він писав матеріали на «афганську» тематику, з соціально-економічних проблем, про життя села, гуморески. Автор чотирьох книг, переможець творчих конкурсів. Нагороджений медалями «Захиснику Вітчизни», «За трудову доблесть», відзнакою Національної спілки журналістів України «Золоте перо». Пам’ятаймо… 

Память в бронзе, металле и камне

Як білий птах, душа злетіла …
На околиці села Печі Борзнянського району на Чернігівщині відбулася подія, що приємно схвилювала жителів не тільки села, а й всього району: відновлено пам’ятний знак на полі, що носить ім’я воїна-«афганця» Анатолія Бодуна.
Понад тридцять років тому поле назвали іменем тракториста,  який до призову в армію обробляв його і сіяв хліб. А коли Анатолій пішов служити до війська, потрапив у Афганістан. Воював хоробро, був нагороджений медаллю «За відвагу». Батьки отримували від командира похвальні листи і подяки за мужнього і надійного воїна. Не довелося сину потрапити в обійми батьків живим… Чужа війна забрала його молоде життя, залишивши орден Червоної Зірки посмертно…
Як білий птах, злетіла душа в небо блакитне, де вічність і нескінченність, залишивши в пам`яті земляків і рідних світлий образ. Саме такий вигляд має відновлений пам`ятний знак, що стоїть край цього поля (був пошкоджений рік тому невідомими вандалами) -- красивий величний птах, змахнувши потужними крилами, здіймається у височінь.
В урочистому відкритті взяли участь ветерани війни в Афганістані Борзнянського і Бахмацького районів, жителі Печей, Хорошого Озера, вчителі та учні Хорошеозерської школи ім. Героїв Крут, керівник громадської приймальні народного депутата України Валерія Давиденка Микола Галепа, голова райради Віктор Горбащенко і представник райдержадміністрації Ірина Ткаченко. Відслужив панахиду та освятив пам`ятний знак отець Євген Барський.
Воїни-«афганці» щиро вдячні народному депутату Валерію Давиденку за фінансову підтримку для виготовлення і встановлення пам`ятного знака загиблому герою, за його постійну підтримку всіх наших головних проектів з проведення спортивних змагань для виховання у молоді патріотизму і любові до України.
Валерій МОЛОТОВ,
голова Борзнянського  районного відділення УСВА.

ВОЇНАМ-ЗЕМЛЯКАМ

У селищі Коробочкині на Харківщині  урочисто відкрито пам’ятник воїнам-землякам, загиблим в Афганістані і в зоні АТО.
У відкритті пам’ятника взяли участь ветерани Афганської війни, воїни 92-ї механізованої бригади, яка нещодавно повернулася з Мар’їнки, народний депутат України, лідер Аграрної партії Віталій Скоцик, депутати облради, мешканці селища.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих воїнів, поклали квіти до пам’ятника.
В актовому залі місцевої школи відбулося нагородження активістів організації і громади. Почесну грамоту і медаль УСВА «За звитягу» вручено учаснику бойових дій в Афганістані, місцевому підприємцю, депутату об’єднаної громади Михайлу Золотарьову.
Після урочистостей всіх запросили на святковий  концерт. У фойє школи були представлені малюнки учнів на патріотичну тематику.
 
Зоя ШЕМЧУК,
заступник голови Харківської обласної
Спілки ветеранів Афганістану.


Ювілей
Не згасне пам’яті свіча
Вінницькому музею воїнів-«афганців» – чверть століття. Кожен музей – це історія. Історія людей, речей, подій, міст і сіл…
Відділ Вінницького обласного краєзнавчого музею – Музей Пам’яті воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані, було відкрито 15 лютого 1993 року. Він увібрав у себе історію молодих життів, які трагічно обірвалися на далекій афганській землі.
З Вінницької області в Афганістані проходили службу 3193 земляки. Загинуло 143, з них троє — пропали безвісти. Стаття наукового співробітника музею Людмили Черниш «Війна в Афганістані (1979–1989 р.р.) очима її учасників – земляків-вінничан», надрукована у науковому збірнику «Подільська старовина», який підготував обласний краєзнавчий музей, стала фундаментом створення «афганського» музею. Вона зібрала та упорядкувала інформацію про учасників бойових дій, уродженців Могилів-Подільського району.
Музей є науково-дослідницьким, культурно-освітнім закладом міста. Він продовжує традиції своїх попередників: збирати, вивчати, зберігати безцінні реліквії, пов’язані зі службою наших земляків, життя до і після повернення з Афганістану. У музейній експозиції розміщено фотографії, особисті речі загиблих земляків, листи, адресовані рідним, і від командування військових частин.
Музей відвідують родичі загиблих, учасники бойових дій, військовослужбовці, учні, молодь, жителі та гості нашого міста. Упродовж року тут буває понад вісім тисяч відвідувачів. Огляд музейної експозиції не залишає байдужим нікого.
Споруда водонапірної вежі, гвинтоподібні східці, краєвиди міста – усе це з першого погляду інтригує туристів. А коли відвідувачі заходять в експозиційні зали музею, вони немовби переносяться в інший вимір життя. Воно тут зупинилося на певний час. Зусібіч з фотографій дивляться ще зовсім юні усміхнені хлопчики. Знайомишся з біографічними даними, перечитуєш листи солдатів. Біль і смуток огортає серце, на очах з’являються сльози.
Зворушені від огляду експозиції, розчулені від прочитаних листів, відвідувачі свої враження залишають у Книзі відгуків. Одногрупники уродженця Жмеринського району, випускника Вінницького політехнічного технікуму Олега Кандирала, зробили такий запис: «Щиро вдячні за музей і що є куди прийти, привести дітей «зустрітися» з пам’яттю». Саме так коротко й влучно можна сказати про «афганський» музей.
З часу відкриття він став осередком і святинею «афганців» Вінниччини. Учасники бойових дій передають фотографії, особисті речі, розповідають про пережите й побачене, діляться спогадами. Спілкування з ними допомагає у пошуково-дослідницькій роботі, для написання статей. Спогади можна використати під час проведення екскурсій, читання лекцій. Надходять експонати, музейна експозиція доповнюється новими розділами.
Збираючи інформацію для розділу експозиції «Подільський» взвод гранатометників», а мова йде про сімнадцять подолян, які служили в одному взводі 66-ї окремої мотострілецької Червонопрапорної Виборзької орденів Богдана Хмельницького, Олександра Невського, Леніна бригади, ближче познайомилася з Віктором Антоновичем Малютою. Учасник бойових дій приніс кілька фотографій і документи. А потім, слово за слово, були спогади про службу в Афганістані. Найбільше вразив один із них.
Недільного ранку Віктор вирішив зробити товаришам по службі сюрприз. Замісив тісто на броні БТРа, наліпив і зварив вареників. Щоправда, згадував Віктор Антонович, вийшли вони величенькі. Розбудив хлопців снідати. Один із побратимів, глянувши на таку незвичну на війні домашню страву, заплакав. Здавалося б, на перший погляд, нічого особливого. Там, у чужому краї, кожен із побратимів думками линув до рідного дому, до мами…
На відкриття розділу експозиції приїхали десять побратимів із сімнадцяти. Доля розкинула їх у різні куточки України, а один живе на Камчатці. Якою теплою і щирою була їхня зустріч! Відтоді минуло чимало часу. Віктор Антонович, буваючи у Вінниці, завжди знаходить час зайти в музей.
Приємно усвідомити, що музейна спільнота щоразу поповнюється новими друзями і співпраця триває.
Стало традицією проводити заходи з вшанування пам’яті загиблих земляків: виховні години, тематичні вечори, зустрічі з учасниками бойових дій. Мета таких заходів, що організовуються, для учнів вінницьких навчальних закладів і військовослужбовців – виховувати високий моральний дух, пам’ятаючи подвиги земляків-«афганців», яким не судилося повернутися, не забуваючи при цьому і живих ветеранів.
Патріотизм і патріотичне виховання сьогодні набули більш вагомого значення. Прикладом цьому є мужність і героїзм наших бійців на сході України. Ще не так давно ми знали про війну з книг, кінофільмів, телеекранів. Те, що чотири роки тому було чимось нереальним, сьогодні стало нашою дійсністю.
Провідною темою одного із  заходів «Їх молодість обпалена війною» була доля кількох поколінь, яким випало пройти Другу світову війну, Афганістан і війну на сході країни.
Наш земляк Іван Григорович Білінський дев’ятнадцятирічним юнаком пішов на війну. Воював під Яссами, звільняв Румунію. Двічі був поранений. Перемогу зустрів у Берліні. Його син Олександр проходив службу в Афганістані. За мужність і відвагу нагороджений медаллю «За бойові заслуги». З 1984 року очолює Ямпільську спілку ветеранів Афганістану.
Василь Бовкун з травня 1985 року служив у артилерійському полку в Шинданді, згодом – у Кандагарі. Нагороджений медалями «За бойові заслуги», «За відвагу», орденом Червоної Зірки. З 1996 по 2014 рік очолював Калинівську районну спілку ветеранів Афганістану. Його син Сергій проходив службу на сході України з серпня 2014 року. Батько не міг залишитися осторонь і 2015 року прийняв рішення іти добровольцем захищати східні рубежі нашої держави.
Учасники бойових дій стали мудрими порадниками і наставниками захисників України. Василь Нечипорук, Анатолій Кондюк, Іван Мельник, Петро Мельничук, Володимир Войтенко займаються волонтерською діяльністю.
Матерям воїнів-«афганців» випало нелегке випробування, Скільки всього вони пережили… З тривогою на серці мами чекали вісточки від синів, рахували дні такої довгоочікуваної зустрічі.
У Вінниці проживало дванадцять матерів загиблих воїнів-«афганців». Шестеро з них відійшли у вічність. Часто бувають у музеї Любов Пилипівна Панченко, Марія Вікторівна Кабанова, Ганна Степанівна Валігура, Віра Василівна Молчанова, Тетяна Микитівна Олійник. Діляться своїми новинами, цікавляться усім, що відбувається. А потім з трепетом у душі піднімаються в експозиційні зали, щоб ще раз зустрітися з сином, роздивитися такі знайомі до болю риси обличчя. Уже кілька років у другу неділю травня стало доброю традицією запрошувати матерів загиблих воїнів, а також жінок – учасників бойових дій, на День Матері. Линуть вдячні теплі слова віршів і пісень завчасно посивілим від горя матерям. Хочеться подарувати їм свято, щоб на їхніх обличчях засяяла лагідна й щаслива усмішка.
З часу заснування музей плідно працює з головою Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані Петром Андрійовичем Кирилішиним. Він постійно передає цікаві експонати, знайомить з неординарними особистостями, допомагає у придбанні експозиційного обладнання. Творча співпраця з головами обласної, міської та районних громадських організацій лягла в основу альбому «Незаживаюча рана Афгану». Видання містить матеріали про участь наших земляків у неоголошеній війні, висвітлює історію створення і діяльність районних спілок ветеранів, розповідає життєві історії воїнів-«афганців».
Заслуговує уваги і співпраця із Заслуженим журналістом України, автором Книг Пам’яті про загиблих подолян «Чорний тюльпан» Анатолієм Григоровичем Гончарем. У його творчому доробку – близько тридцяти книг, основна тема яких – Афганська війна та участь у ній вінничан. Для них характерна правдивість і об’єктивність викладу матеріалу, емоційність, зацікавленість подіями.
Велику пошукову роботу здійснює науковий співробітник Фатіх Курмаєв. Він відвідав сім’ї загиблих. Спілкуючись з рідними, записав біографічні дані й розповіді про військовослужбовців. Родичі передали фотографії, листи, особисті речі воїнів.
Далі роботу продовжили наукові співробітники Катерина Висоцька, Леонід Маркін, Марина Юкальчук і також Фатіх Курмаєв. Художник Василь Фоницький допоміг оформити експозиції. Спільними зусиллями музейних працівників експозиція була готова до відкриття. Для цієї події обрали 15 лютого 1993 року.
На урочисте відкриття й освячення музею приїхали рідні загиблих з Вінницької області, завітали представники влади, духовенство, учасники бойових дій. У п’ятьох оглядових залах стояли зі свічками у руках батьки і з болем у серці вдивлялись у фотографії синів. Потім був поминальний обід.
Відтоді минуло двадцять п’ять років. Музей Пам’яті і сьогодні не втрачає актуальності. Афганська війна відійшла в історію. Що ж залишилося від неї? Гіркота і смуток. А ще – пам’ять, свіча якої не згасне. І двадцятилітні хлопці, які загинули на далекій афганській землі, залишаться навічно молодшими своїх ровесників… 

Надія ДОБРОВОЛЬСЬКА,
старший науковий співробітник
Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Спорт і відпочинок
Футбол – гра молодих і ветеранів
У селі Летківка Тростянецького району на Вінниччині щороку проводять змагання з футзалу з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.                                      
Змагання відбулися з ініціативи районної організації воїнів-інтернаціоналістів «Саланг» і голови летківської територіальної спортивної громадської організації «Сільська футбольна команда», учасника бойових дій в Афганістані Анатолія Шарта. Голова Тростянецької районної Спілки ветеранів війни в Афганістані «Саланг» Володимир Корнієнко привітав спортсменів, побажав найкращих результатів і перемоги.
Учасники продемонстрували чудову фізичну підготовку і майстерність. Поєдинки проходили у напруженій та безкомпромісній боротьбі.
       Перемогла команда сусіднього Чечельницького району, друге місце виборола команда «Юніор» села Летківка і третіми стали футболісти з Савинців.
Прес-служба Вінницької обласної
Спілки ветеранів війни в Афганістані
.

У селищі Гусятин на Тернопільщині відбувся традиційний обласний турнір з міні-футболу серед ветеранів, присвячений пам'яті загиблих на Афганській війні земляків.
Змагання провели з ініціативи районної організації УСВА й за матеріальної підтримки обласного управління у справах сім’ї,  молоді та спорту, обласного відділення НОК України.
Учасники, представники влади зібралися біля пам'ятника загиблим на Афганській війні й вшанували їх пам'ять хвилиною мовчання, запаленням свічок і молитвою (на знімку).
У турнірі взяли участь чотири команди ветеранів війни в Афганістані з Тернопільської області. Незважаючи на свій вже поважний вік, гравці проявили високу майстерність і волю до перемоги. Усі матчі проходили в напруженій боротьбі. Слід відзначити, що в командах ветеранів поруч з батьками грали їхні діти, які активно підтримують ветеранський рух.
      Перемогла команда Тернопільської міської організації УСВА, друге місце виборола команда Скалатської міської організації УСВА, а третьою стали господарі турніру з Гусятинської районної організації УСВА.
Голова обласної організації УСВА Сергій Лісовий і голова Гусятинської районної організації УСВА Михайло Храпливий привітали переможців і призерів, вручили командам кубки, медалі й грамоти.
Василь КОГУТ,
перший заступник голови
Тернопільської обласної організації УСВА.


        У ДЮСШ Каховської міськради відбулися традиційні міські змагання з футзалу, які завершують сезон: Суперкубок Каховки з футзалу ім. Олександра Гатила і  Кубок Ліги з футзалу 2018 року.
Володарем Кубка Ліги другий рік поспіль стала каховська команда «Екліпс».
     У турнірі за Суперкубок Каховки з футзалу ім. Олександра Гатила, присвяченому пам’яті воїнів-інтернаціоналістів Каховщини, зійшлися кращі команди за підсумками ХІІ відкритого чемпіонату міста з футзалу 2017/2018 серед команд вищої ліги. Володарем Суперкубка стала місцева команда «Старт».
    Під час церемонії нагородження учасників привітали начальник відділу у справах молоді та спорту Каховської міської ради Віктор Зубков, почесні гості – представники Каховського міського товариства воїнів-інтернаціоналістів на чолі з головою організації Наталією Скін. Вони вручили переможцям заслужені нагороди.

Прес-служба Херсонської обласної організації УСВА.

У басейні – майбутні рекордсмени

У Рівному в дитячо-юнацькій спортивній школі №3 відбувся традиційний відкритий міжобласний чемпіонат з плавання серед юнаків і дівчат, присвячений 29-й річниці виведення військ з Афганістану.
Упродовж двох днів 350 спортсменів з Рівненщини, Волині та Хмельниччини боролися за 60 комплектів нагород. Грамоти і медалі переможцям і призерам вручили заступник голови Рівненської обласної організації УСВА В. Воронін і член правління В. Щербаков. Кращих плавців відзначили спеціальними призами.
Організатори висловили щиру вдячність Рівненській обласній організації УСВА за фінансову підтримку.

В. ВОРОНІН,
заступник голови РОО УСВА.

На честь героя-«афганця»

     У Ківерцівській ДЮСШ на Волині відбувся кубок району з волейболу на честь Олега Денисюка, який загинув у Афганістані. 
     Учасників привітали перший заступник голови РДА Юліан Таранчук, заступник керівника апарату райради Анатолій Пушкін, перший заступник міського голови Ольга Поліщук, керівник районної організації УСВА В’ячеслав Гордіюк, директор Ківерцівської ДЮСШ Олександр Левчук, учасники бойових дій в Афганістані Алім Семеняка, Валерій Мельник, Олександр Смірнов, Олександр Юнчик і воїн-інтернаціоналіст – учасник АТО Петро Іванський.
     – Кубок району з волейболу, присвячений пам’яті нашого земляка, воїна-«афганця» Олега Денисюка, став традиційним, він проводиться з 2007 року. У районі вагома увага приділяється розвитку спорту. На районному рівні прийнято програми для підтримки змагань, придбання спортінвентарю та іншого. Нещодавно вручено спортивну форму ківерцівській волейбольній команді ветеранів, – зазначив Юліан Таранчук.
     – Цього року Олегу виповнилося б 50 років. Він загинув під час виконання бойового завдання в Афганістані. Дякую всім учасникам турніру, які шанують пам’ять нашого земляка, – наголосив В’ячеслав Гордіюк.
     У змаганнях взяли участь вісім колективів району. Володарем кубка вчетверте стала команда села Липне.
     Прес-служба Волинської
обласної організації УСВА.


Кубок – у надійних руках 

Успортзалі Велимченської школи Ратнівського району на Волині відбувся турнір з волейболу, присвячений пам'яті загиблого в Афганістані воїна-інтернаціоналіста Миколи Заліпи, посмертно нагородженого орденом Червоної Зірки.
Колектив сільського клубу спільно з бібліотекарем Надією Буднік організували тематичну поличку «Дорогами Афганістану». На годині вшанування були присутні воїни-інтернаціоналісти Олександр Літвинович, Василь Іванович Геч, Василь Миколайович Геч, Ярослав Наход, головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту Микола Царук.
Воїни-«афганці» і голова Велимченської територіальної громади Анастасія Павлович на сільському цвинтарі поклали квіти до могил загиблих інтернаціоналістів.
– Збереження пам'яті про полеглих воїнів – наш святий обов'язок на все життя, – сказала Анастасія Павлович. – І саме на таких зустрічах у віршах, піснях і оповіданнях Микола та його загиблі побратими завжди з нами.
У змаганнях взяли участь команди сіл Датинь, Велимче, Стара Вижівка і Видраниця. Вже третій рік поспіль переможцем і власником Кубка Миколи Заліпи стала команда села Датинь. Друге місце у волейболістів села Велимче, третє – села Видраниця. За відмінну гру кращим гравцем визнано Олександра Дарчика з села Велимче.

Тетяна МЕЛЬНИК,
організатор культурно-дозвіллєвої діяльності села Велимче.

Перемоги на татамі

У ДЮСШ міста Новомосковська на Дніпропетровщині відбувся традиційний відкритий кубок з кіокушин кан карате, присвячений 29-й річниці виведення військ з Афганістану.
    У змаганнях, які проводилися за олімпійською системою, взяли участь команди Дніпра, Кам’янська і Новомосковська. Борці яскраво показали свою майстерність у розділі «куміте».
    Вихованці клубу «Самурай» з Новомосковська під керівництвом тренерів Євгена Іщенка та Олега Якуніна здобули нагороди: перше місце – Олександр Рахнянський, Ярослав Кобеляцький, Ілля Будько і Ярослав Литвинов; друге – Іван Завгородній, Єрофій Біловоденко і Дмитро Ваулін; третє – Олексій Бакун, Владислав Щербаненко, Дмитро Ревердатто, Андрій Ситнік і Михайло Нелідов.
    Переможці завдяки підтримці Новомосковської об’єднаної ради ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) УСВА нагороджені кубками, медалями і грамотами.
     Володимир КОВАЛЕНКО,
голова Новомосковської об’єднаної
ради ветеранів Афганістану.


Медалі для юних баскетболістів
В Єзуполі Тисменицького району Івано-Франківської області відбувся традиційний турнір з баскетболу пам’яті воїна-«афганця» Ігоря Сущинського. 21-річним хлопцем 4 лютого 1986 року він загинув у Афганістані. Посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки.
– Це дуже добре, що ви підтримуєте турнір пам’яті воїна-«афганця», — звертаючись до учасників, сказав заступник голови Тисменицької райдержадміністрації Степан Мандибур. Вітав учасників також голова Тисменицької районної організації УСВА Дмитро Сатур, побажав їм здоров’я та енергії, щасливих миттєвостей перемог. До привітань приєдналися директор Єзупільського НВК  Михайло Трушик, воїн-«афганець» Семен Кушнір та інші.
Цьогоріч змагалися юніори. Звісно, був спортивний азарт, напружена боротьба, всі команди продемонстрували велику волю до перемоги, а перемогла команда ОДЮСШ з Івано-Франківська (хлопці та дівчата).

І. ГОРОДЕЦЬКИЙ.


 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.


Украинская Баннерная Сеть
Защитники родины - Сайт о русских солдатах. Rambler's Top100 Rambler's Top100 Сервис авто регистрации в
каталогах, статьи про раскрутку сайтов, web дизайн, flash,
photoshop, хостинг, рассылки; форум, баннерная сеть, каталог
сайтов, услуги продвижения и рекламы сайтов