Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
 


Погода
Погода!


27664629 Відвідувачів
Міністерство оборони
Орденские планки – ветеранам
Укрінформ
Урядовий портал
Боевое Братство
Президент України Офіційне інтернет-представництво
VIII Конференція Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Надрукувати Надіслати електронною поштою
«Доля і час обрали нас для випробування на мужність і терпець, єдність і міцність!»

     30 жовтня 2019 року у Києві  відбулася неординарна подія – VIII Конференція Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
0100.jpg
     Свою роботу Конференція розпочала з ритуалу Пам’яті у Всеукраїнського пам’ятника воїнам, загиблим в Афганістані і на території Церкви Воскресіння Хрестового біля «Стіни скорботи і пам’яті», відкритої на честь ветеранів Афганської війни, які загинули на сході України в наш час. Хвилиною мовчання пом’янули ветеранів, які за останні роки пішли з життя в наслідок захворювань і поранень, отриманих в Афганістані.
0101.jpg
     Правління УСВА звітувало за п’ятирічний термін нелегкої роботи.
0102.jpg
     Традиційну почесну Президію вирішили не обирати, обмежилися робочою групою у складі голови УСВА С. Червонописького, голови Ревізійної комісії УСВА Ю. Віноградова і голови Дніпропетровської обласної організації УСВА В. Волошина, якому доручили ведення конференції.
0103.jpg
     До Конференції було підготовано інформаційні матеріали про діяльність УСВА і проекти підсумкових документів, які були заздалегідь надіслані в електронному вигляді всім членам Правління УСВА. Друкований варіант інформаційних матеріалів передбачався для кожного з 91 обраного делегата і гостей Конференції.
0104.jpg
     З доповіддю за дорученням Правління виступив голова УСВА Сергій Червонописький, який вирішив не обмежуватися лише тезами з посиланням на інформаційні матеріали.
0105.jpg
     Доповідь і її обговорення були повними, цікавими і емоційними. Право виступу надавалося не тільки делегатам Конференції.
0106.jpg
      Керівники обласних організацій, члени Правління УСВА доповнили доповідь, внесли пропозиції до підсумкових документів і кандидатури голови УСВА на новий п’ятирічний період.
0107.jpg
     Гості Конференції, які наполягали на виступах, нажаль, не булі обізнані в діяльності Спілки, тому їх поради сприймалися делегатами з дивуванням.
0108.jpg
    Діяльність Правління УСВА була визнана задовільною. Доповідь голови Ревкомісії УСВА, яку оголосив Юрій Віноградов, затвердили.
0109.jpg
    За пропозиціями Правління Хмельницької і Дніпропетровської обласних організацій головою УСВА на новий п’ятирічний період Конференцією  обрано Сергія Червонописького, а головою Ревкомісії УСВА – Юрія Віноградова.
0110.jpg
    Голова УСВА, відповідно до Статуту УСВА, запропонував склад Правління і кандидатури своїх заступників.
   Заступниками голови УСВА затверджено Валерія Аблазова, Олександра Литвинова і Валерія Передрія.
0111.jpg
   У Постанові Конференції визначені основні напрями роботи організації, які спрямовані на сприяння встановлення сталого миру в Україні, захисту соціальних прав ветеранів і їхніх родин, зміцнення єдності їх громадських організацій.
   Текст виступу голови УСВА Сергія Червонописького і фотографії з Конференції додаються.
Прес-служба УСВА.

Виступ голови УСВА С. В. Червонописького на VIIІ Конференції
Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
30 жовтня 2019 року

Шановні делегати, гості конференції, бойові друзі!
Від імені Правління Української Спілки  ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) вітаю вас на VІІІ звітно-виборній Конференції!
          Сьогодні ми зібралися щоб підвести підсумки зробленого. Осмислити ситуацію у державі, ветеранському русі, визначитися з перспективами та орієнтирами.
На жаль, ми змушені відзнати, що хід подій у нашій країні в минулій  п'ятирічці вніс істотні корективи в наші плани.
        Доля та час обрали нас для випробування на мужність і терпець, єдність і міцність.
        Якщо оглянутися назад і проаналізувати всі п’ятирічки, які ми разом з вами пройшли в єдиному строю, то можна казати, що кращим періодом нашого суспільного життя був період, коли Президентами України були два Леоніда – Кравчук і Кучма, які з повагою ставилися до «афганського» руху, його героїв, приймали рішення на користь ветеранів. Ми і зараз підтримуємо зв’язки з поважними президентами, користуємось їх порадами. Не все було гладко і лагідно й тоді, але ми поступово йшли до гори, досягаючи своїх цілій. 
       У подальшому наша боротьба за права ветеранів, сімей загиблих воїнів загострилася.
       Найбільш складним для життя Держави і для діяльності нашої Спілки став період 2014–2019 років. 
        Песиміст міг би казати, що стан справ у країні зараз найгірший, ніж коли не будь, а оптиміст, усвідомлюючи істинну ціну керівництву країни, стану економіки, заявляє, що все буде ще гірше.
       Й таку "оптимістичну" оцінку для реалізації у нашому майбутньому ми не повинні дозволити, пасивно дивлячи на процеси, які здійснюються навколо нас і у нашому середовищі.    
     Мільйони наших громадян знову опинилися за межею бідності: інфляція, девальвація, жебрацькі  пенсії, які отримає переважна більшість ветеранів, зростання цін на продовольчі і промислові товари, неправомірне завищення тарифів на енергоносії та комунальні послуги, введення додаткових податків та обмеження пенсій.
        Створення нових робочих місць здійснюється лише за рахунок збільшення чисельності збройних формувань. 
       Й це далеко не повний перелік "реформаторських нокдаунів" населенню власної країни. Для того, що б як-то вижити і не потрапити до "нокауту" на заклики у черговий раз "затягнути міцніше паски" для збереження країни, наші громадяни вже вичерпали  власні стратегічні заощадження і резерви, які мали на "чорний день". Цей "чорний день" для них настав. Ніхто не бачить перспективи и не має упевненості у майбутньому.   
    Але ми ще бачили спроби принизити честь і гідність учасників бойових дій в інших країнах шляхом прийняття дискримінаційних законодавчих і нормативних актів,  ігнорування діяльності їх громадських організацій, сприяння розколу в їх лавах.
    Іде наступ на соціальні права ветеранів, та звані «пільги».
    Надаємо лише декілька прикладів.
     У 2015 році Верховна Рада приймає Закон, яким були позбавлені пільг практично всі учасники бойових дій і родини загиблих воїнів. Під тиском учасників АТО та УСВА пільги учасникам бойових дій були поновлені, у 2016 році були встановлені пільги родинам загиблих в АТО, а про родини загиблих «афганців» забули. Лише під тиском УСВА вдалося частково поновити справедливість.
   У медичних частинах і закладах ми часто бачили об’яви, які роблять інвалідів і хворих ветеранів зарубіжних воєн другорядними.
    Місцеві ради скорочують соціальні програми: Київська облрада робила спроби відмовитися від програми «Турбота», яка спрямована на соціальну підтримку ветеранів. На місцях виникають проблеми з так званою «монетизацією»  в реалізації пільг ветеранів на проїзд та комунальні послуги.
     У Держслужбі у справах ветеранів війни та учасників АТО, спочатку скоротили державну  фінансову допомогу УСВА майже на 40%. Але це був тільки початок. Всі ви знаєте про документи, які регламентують фінансування організацій ветеранів. Фактично, згідно них, ветеранські формування вже майже три роки не отримують кошти на статутну діяльність
     При підготовці до відзначення 27-ї річниці  виведення військ з Афганістану Прем’єр-міністр України дав доручення, яке спрямовано органам виконавчої влади, підтримувати заходи маловідомої альтернативній УСВА організації.
     Практично зруйнований порядок урахування пропозицій УСВА при оформленні подань на державні нагороді ветеранам  Афганської війни.
     Всі ці штучні заходи були спрямовані на розкол українського суспільства, ветеранського руху. 
     Президент Порошенко ввів «нову традицію» – останні роки він особисто не брав участі в покладанні квітів до пам’ятника у День вшанування учасників бойових дій на території зарубіжних держав, до нашого Афганського пам’ятника.
      В зверненні до Президента ми не обирали слів. Наведу для прикладу витяг з одного з них:
      «Ви, пане Президенте, ухиляєтесь від прямого діалогу з ветеранами, з реально існуючими всеукраїнськими ветеранськими організаціями, ігноруєте їх ділові пропозиції, віддаючи увагу і демонструючи пріоритет «фейковим» лідерам і організаціям, які не мають реального людського наповнення».
     Підсумки такої поведінки Президента вам відомі. У критичний виборчий період УСВА призвала своїх членів і прибічників висловити недовіру йому.
      Ми на всі ці кроки влади реагуємо адекватно. Влада кидає нам виклик – ми його приймаємо. Стосовно сімей загиблих ми зробили різку заяву і продовжили боротьбу за їх права.  
    «Афганський» рух УСВА у народу України має високий авторитет і довіру. Це ще раз засвідчили підсумки місцевих виборів. Ми маємо позитивні приклади досягнуті під прапором Партії ветеранів Афганістану.
    Спроби послабити і розколоти нашу організацію потерпіли поразку. Надії супротивників і суперників поставити нас на коліна не виправдалися. УСВА очистилася від «слабкої  ланки» і продовжує діяти в інтересах держави, суспільства, ветеранів у цілому, і своїх членів, зокрема.
  Одеса, Чернівці, Суми, Полтава – там члени Спілки змогли очиститися від нечисті, яка завелася в наших рядах. Досі «хворіє» завжди шанована нами Львівська обласна організація УСВА.
    Один головний висновок – з зовні нас ніхто не може перемогти, тільки з середини можемо самі себе з’їсти. 
   Ми підтримуємо нове покоління ветеранів війни, допомагаємо їм і не дозволимо, щоб нас розділяли та нами господарювали. Про це повинна бути окрема і дуже важлива розмова. 
     Наша єдність – запорука успіху. Розпорошеність – шлях до поразки.
     
         У таких складних умовах УСВА діяла активно і конструктивно, послідовно захищаючи права ветеранів і сімей загиблих воїнів.
Коротко нагадаю про основні заходи у життєдіяльності нашої організації за звітний період, які мають всеукраїнське і міжнародне значення:
 – підтримка участі ветеранів Афганської війни у складі «Афганської сотні» на майдані у Києві, якою керував заступник голови УСВА О. І. Міхнюк;
– участь членів УСВА в АТО-ООС у складі військових формувань і загонів самооборони, заснування нової нагороди «За звитягу із золотою гилкою» для нагородження учасників АТО-ООС;
– організація волонтерської роботи на підтримку військових формувань, які захищають Батьківщину в зоні АТО-ООС;
– надання організаційної і методичної допомоги ветеранам АТО-ООС, видання довідників, посібників, рекомендацій;
– надання керівництву країни пропозицій щодо використання бойового та життєвого досвіду і особистої участі ветеранів Афганської війни у подіях на сході України;
– організація і матеріальне забезпечення гуманітарного і культурного обслуговування військових формувань в зоні АТО-ООС;
– розробка та втілення у життя миротворчих ініціатив у ветеранському середовищі;
– проведення акцій протесту у 2017–2019 роках, на захист соціальних прав   учасників бойових дій і сімей загиблих воїнів; 
– урочисте відзначення 30-ї річниці виведення військ з Афганістану у Києві й на місцях, заснування нової нагороди «Честь. Мужність. Пам'ять» ;
          – щорічне відзначення наших свят: Дня виводу військ з Афганістану, Дня Перемоги, Дня ветерана тощо та нагородження державними і відомчими нагородами членів УСВА – учасників бойових дій за мужність та активну роботу;
– активізація роботи з вшанування  пам'яті загиблих бойових побратимів: відкриття у районах, містах нових пам'ятників, музеїв, куточків бойової слави, храмів, каплиць, меморіальних дошок, найменування організацій, вулиць, скверів;
– продовження роботи по відстоюванню правди про події Афганської війни і воїнів-інтернаціоналістів: видання книг, буклетів, компакт-дисків, створення фільмів, організація і проведення книжкових та фотовиставок;
– організація та підтримка роботи військово-патріотичних клубів, проведення спортивних змагань пам’яті загиблих, пісенних конкурсів та фестивалів;
– підвищення уваги до організації і якості лікування ветеранів Афганської війни та збереження впливу УСВА на діяльність госпіталю "Лісова Поляна", обласних госпіталях інвалідів війни, інших лікувальних закладах. 
 Ми зібралися не для того щоб захоплюватися своїми успіхами і досягненнями та почивати на лаврах. Ми повинні  підвести підсумки діяльності УСВА, дати оцінку роботи Правлінню за минулі п'ять років. Я підкреслюю – нашої спільної, колективної діяльності багатотисячної організації – Української Спілки ветеранів  Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
Статистика показує, що кількість учасників бойових дій, які померли в Україні у працездатному віці після війні в Афганістані, вже в десятки разів перевищує кількість військовослужбовців, загиблих у бойових діях. Щорічно зростає кількість осіб з інвалідністю в наслідок війни, а також хронічних захворювань, пов’язаних з участю у бойових діях. 
  Тому поряд з пріоритетом щодо захисту прав сімей загиблих воїнів постало питання про законодавче закріплення прав сімей померлих ветеранів. УСВА розробив пропозиції для відповідних законів і тісно взаємодіє з народними депутатами України для досягнення поставлених цілей. 
Така картина також є підтвердженням необхідності подальшого виконання програм підвищення якості життя ветеранів, поліпшення їх медичного обслуговування. 
        На жаль, за часи незалежності України органи виконавчої влади ніколи не забезпечували у повному обсязі соціальних гарантій, встановлених законодавством України для ветеранів війни.
     Тому великі очікування і надії ветерани покладали на нові рішення і реформи у соціальній сфері в нашій країні.
      Але, ці очікування опинилися марними. Навпаки, хід реформ, їх підготовка і проведення повністю віддзеркалили їх відверту спрямованість проти ветеранів. Таємна підготовка законодавчих і нормативно-правових актів, ігнорування думок ветеранів, імітація консультацій з суспільством, а не широке обговорення змісту реформ – таким був обраний шлях підготовки «сюрпризів» для ветеранів.
         Вже на прикладах перших кроків реформування виконавці  показали  недостатній рівень компетенції і неглибоке знання реальної ситуації в Україні.
         Недолуге проведення так званої «пенсійної реформи» викликало обурення військових пенсіонерів, які активно продовжують боротися за свої права.  
         Постанови Кабінету Міністрів України стосовно «монетизації» пільг, субсидій приводять до звуження прав ветеранів війни.  
         Постанови КМУ щодо надання фінансової підтримки громадським об’єднанням ветеранів фактично позбавила найбільш чисельні організації ветеранів цієї підтримки. 
          УСВА організувала у 2018 році масові попереджувальні акції протесту перед будівлями Мінсоцполітики, Мінохорони здоров’я, Кабінетом Міністрів і Верховною Радою України з вимогами у медичної і соціальної сферах, головними з яких могли б бути реалізованими до 30-річчя завершення Афганської війни (виведення військ з Афганістану).
       При реалізації вимог керівники Міністерством охорони здоров’я ігнорували звернення ветеранів. Жодних кроків назустріч ветеранам не було зроблено, в. о. міністра Уляна Супрун ухилялася від робочих зустрічей  з представниками ветеранів. 
       УСВА організувала пікет біля Посольства США в Україні і передало представнику Посольства лист з вимогами зібрати Супрун до США. Нажаль, відповіді не було, але світова спільнота була поінформована про нашу позицію у цьому питанні.
       Тільки завдячуючи нашім масовим  попереджувальним акціям на весні та в літку 2018 року, ми вимусили представників виконавчої влади  до діалогу.
        В насідок тиску ветеранів було налагоджено конструктивний діалог з керівництвом Міністерства соціальної політики, перш за все, з першим заступником міністра Крентовською О. П. Розпочалася робота з опрацювання важливих актів, спрямованих на задоволення вимог ветеранів, і пошуку компромісів.  
        Долаючи опір внутрішньої бюрократії і прямого саботажу міністерських чиновників,  ми домоглися  прийняття  розпорядження Кабінету Міністрів України від  5 грудня 2018 р. № 999-р. «Про заходи з підготовки та відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав».
     Зміст Розпорядження став результатом компромісу у реалізації вимог, висунутих  ветеранами до виконавчої влади. 
Завдяки цьому Розпорядженню було надано «зелене світло» центральним органам виконавчої влади,  органам місцевої влади  для відзначення нашої важливої дати.
Урочистості та меморіальні заходи з відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав (далі — День вшанування), увічнення пам’яті загиблих пройшли у всіх населених пунктах України за участю представників громад, ветеранів, молоді і керівників місцевих органів влади. Форми відзначення застосовувалися різні. Підписувалися меморандуми з органами влади, приймалися рішення органів влади щодо додаткового матеріального заохочення ветеранів і сімей загиблих воїнів тощо, зокрема в Хмельницькій і Київський областях. Найбільш потужно заходи пройшли у містах Миколаєві і Луцьку.
 У Києві урочисте покладення квітів до Меморіального комплексу пам’яті воїнів України, полеглих в Афганістані, проводилося без участі Президента. Це «нова традиція» показала ставлення особи до подій і ветеранів.
 В організації і проведенні урочистих зборів за участю Президента і Прем’єр-міністра України, учасників бойових дій в Республіці Афганістан та на території інших держав (далі — ветерани війни), представників Збройних Сил та громадськості у палаці «Україна» УСВА участі не брала. 
Не залишилися без уваги і були відвідувані ветерани війни, що перебувають у госпіталях, лікарнях, або за місцем їх проживання. Це робилося, робиться і буде робитися постійно. Перш за все без уваги не залишилися ветерани, які знаходяться на лікуванні у госпіталі «Лісова поляна». 
Постійно здійснюється відвідування та впорядкування меморіалів, пам’ятників, місць поховань загиблих (померлих) ветеранів війни.
 Виставки творів мистецтва, фотографій, документів та архівних матеріалів, мемуарної та історичної літератури, проведення творчих зустрічей, концертних програм, фестивалів «афганської» та героїко-патріотичної пісні, присвячених Дню вшанування, відрізнялися різноманітністю. 
  Наприклад, Київська міська Спілка ветеранів Афганістану провела в Колонної залі КМДА міжнародну виставку фотографій за участю Надзвичайних і Повноважних послів держав СНД і виступом Посла Афганістану в Україні. В Новомосковську Дніпропетровської області і в Умані Черкаської області відкриті нові музейні експозиції. 
         Ми разом з Тернопільською організацією підготували до видання Довідник для військовослужбовців підрозділів територіальної оборони з основних предметів навчання бойової підготовки і, головне – домоглися державного фінансування типографських робіт. Він вже надрукований, тираж 6 тис. екз., і ми його отримали від Держслужби у справах ветеранів, готові без затримки передати в розпорядження обласних організацій.
     Просимо організувати відповідні презентації і вручення безпосередньо в військкоматах і підрозділах територіальної оборони і навчальних закладах.
          Повинен вам доповісти, що нами було підготовлено і попередньо узгоджено питання фінансування видання двох книг. Друга з них – про цікаві факти з історії воєн після Другої світової війни і участь в них наших земляків. Але її макет був підготований російською, тому видання за державний кошт не було затверджено.
          На честь 25-річчя заснування Спілки Рішенням Правління УСВА була заснована Всеукраїнська Книга Вдячності та Пошани УСВА, яку ми завершили друкувати до 30-ї річниці виведення військ з Афганістану.
     До Книги в алфавітному порядку занесені біографічні відомості про осіб, які з дня заснування УСВА своєю повсякденною працею внесли вагомий внесок в виконання статутних завдань організації, сприяли та допомагали становленню і зміцненню Спілки, захисту прав ветеранів війни і сімей загиблих воїнів. І це торкалося не тільки ветеранів війни.
     Ми пропонуємо також територіальнім організаціям УСВА заснувати місцеві Книги Вдячності та Пошани. Добро потрібно пам’ятати!
      Вже проведена низка традиційних спортивних змагань і заходів, присвячених вшануванню пам’яті учасників бойових дій в Афганістан та на території інших держав і вони ще тривають.  
      Дія Розпорядження КМУ не закінчилася 15 лютого. Попереду  було ще багато роботи.
         І її головним підсумком стало прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. №543 з неяскравою назвою «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України».
         Зміст постанови і її дія дозволили з 1 липня 2019 року значно покращити пенсійне забезпечення осіб з інвалідністю в наслідок війни з числа рядового, сержантського і офіцерського складу, які не мали трудового стажу і вислуги років. Без перебільшення можна казати, що це була суттєва перемога і її батьки в наших лавах.
      Національний банк  виготовив та підготував для введення в обіг пам’ятну монету номіналом 10 грн, присвячену учасникам бойових дій на території інших держав. Монета буде запущена в обіг у листопаді  2019 року.
 Але залишається постійним завданням посилення контролю за встановленням особам, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав, статусу ветеранів війни.  
У початковому стані залишилися питання з терміном «протягом 2019 року» щодо введення страхової медицини для ветеранів війни,
       Не збільшилися видатки Державного бюджету України на 2019 рік  а ні  на програми житлового забезпечення ветеранів війни, а ні на придбання нового медичного обладнання для Державного закладу “Госпіталь ветеранів війни “Лісова поляна” Міністерства охорони здоров’я України”.

Стосовно стану справ з госпіталем “Лісова поляна” потрібно зупинитися окремо.
               Існує реальна загроза втратити цей об’єкт зі сфери нашого впливу.
           Починаючі з 2014 року, у зв’язку з подіями на сході України, УСВА неодноразово вносила пропозиції на адресу Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я щодо розширення ємкості госпіталю шляхом капітального будівництва для можливості лікування учасників бойових дій.
       Але звернення ветеранів залишилися без обґрунтованої відповіді і відповідної реакції.
       Навпаки, не зважаючи на зауваження і застереження УСВА, було змінено Статут госпіталю, назву і керівництво, розширено контингент пацієнтів. Так він став «Державним закладом «Госпіталь ветеранів війни «Лісова поляна» Міністерства охорони здоров’я України».
       За рахунок закриття ортопедичного відділення розгорнуто «Національний центр захисту психічного здоров’я для ветеранів «Лісова поляна».
      З протестом проти перепрофілювання госпіталю без розширення його матеріальної бази, скорочення можливості профільного лікування ветеранів війни та проти діяльності керівництва госпіталю, спрямованої на його штучне руйнування прибули більше 500 учасників бойових дій у зарубіжних країнах, родин загиблих воїнів – членів УСВА з Винницької, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Полтавської, Рівненської, Черкаської, Чернігівської областей та міста Києву. 
      Нажаль, залишилися без відповіді організаторів питання, які хвилюють ветеранів війни:
– провести професійну юридичну експертизу змісту Статуту Державного закладу "Госпіталь ветеранів "Лісова поляна" МОЗ України" на предмет виявлення корупційних ризиків у діяльності його посадових осіб;
– призначити комісію для об’єктивної оцінки стану справ в госпіталі і можливих перевищень повноважень його керівництва;
– оприлюднити розпорядчі документи на підставі яких здійснюється перепрофілювання підвідомчого МОЗ лікувального закладу;
– зупинити дію розпорядчих документів, які порушують права учасників бойових дій на території інших держав;
– оприлюднити інформацію про позицію МОЗ стосовно передачі Державного закладу "Госпіталь ветеранів "Лісова поляна" МОЗ України" до відання Міністерства у справах ветеранів та тимчасово переміщених осіб. 
    Нагадуємо, що діяльність Державного закладу "Госпіталь ветеранів "Лісова поляна" МОЗ України" продовжує знаходитися у полі зору і під опікою біля 200 тис. ветеранів війни і членів сімей загиблих воїнів, яким на протязі попередніх десятиліть надавалася професійна медична допомога.
    Крім того, ветерани звертають увагу на те, що в умовах гібридної війни значну роль відіграють фактори цільового психологічного впливу на пацієнтів, зокрема, ветеранів війни. Тому вирішення питання про відкриття і діяльність «Центру психічного здоров'я і реабілітації ветеранів війни» на базі Державного закладу «Госпіталь ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України», потребує додаткового матеріального і фахового обґрунтування.
         З урахуванням стану справ у Міністерстві охорони здоров’я України, ми звернулися до Президента України В. О. Зеленського з відповідним листом і просимо його втрутитися у вирішення зазначених питань.
        Ще один найважливіший аспект нашої діяльності – це наша пам'ять.  Ми давали клятву пам’яті, що ніколи не забудемо загиблих воїнів, вони будуть вічно в наших серцях.
Доповідаю – на сьогоднішній день в Україні відкрито 557 пам’ятників, біля 2000  меморіальних дошок. Народ пам’ятає своїх героїв. 
У більшості областей  вже у кожному районному центрі встановлений свій «афганський» меморіал. 
Але Афганська і нова війна продовжує вбивати.  
Ми створили новий меморіал «Стіну скорботи і памяті» на території Церкви воскресіння Хрестового, нашої «Афганської» церкви, де кожному загиблому на сході України ветерану Афганської війни, встановлена меморіальна плита.
Ми продовжуємо боротьбу за права родин загиблих воїнів.
Але ще перед більшими проблемами опиняється сім’я померлого ветерана, якщо він не інвалід. Мало того, що втратили годувальника, ще й пільги забирають. Тому наше найближче завдання – домогтися законодавчого встановлення пільг родинам померлих учасників бойових дій.
 Знижувати "градус" соціальної напруги у ветеранському середовищі допомагає  взятий нами курс на активну співпрацю з місцевою владою у питаннях надання  матеріальної допомоги. Маємо й системні результати. В Харківській, Запорізькій, Херсонській, Одеській, Чернігівській, Сумській на 100% звільнені від сплати комунальних платежів родини загиблих в Афганістані й померлих уже після війни учасників бойових дій ряді інших областей. У багатьох  областях  батькам загиблих воїнів здійснюється щомісячна доплата до пенсії від 100 до 500 гривень.
Подібні приклади можна привести і по іншим областям. Я думаю, про це нам більше розкажуть представники наших територіальних організацій
Одним з головних статутних завдань УСВА залишається військово-патріотичне виховання молоді, що усе більш чітко систематизується Всеукраїнським дитячим патріотичним об'єднанням "Майбутнє України". Воно  існує з березня 1998 року,  об’єднує більш ніж 100 клубів і центрів патріотичного виховання молоді, в яких сьогодні займається близько 10 тисяч дітей і підлітків.  
 Щорічно сотні вихованців військово-патріотичних клубів направлялися військкоматами для проходження служби у частини спеціального призначення, прикордонні, десантні війська.  
 Ми зробили спробу організувати взаємодію з профільним Міністерством освіти і науки, але підготований проект Меморандуму так і залишився не підписаним за рішенням міністра. Вона злякалася нашої участі і в цьому процесі.
           Та й в Указі Президента Порошенка №580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016—2020 роки» пропозиції УСВА до «Державної стратегії розвитку національно-патріотичного виховання на 2016 – 2020 роки» враховані не були. І виховувати молодь на героїзмі воїнів- інтернаціоналістів не рекомендували.
 Але ми продовжуємо цю важливу роботу і без дозволу і підтримки «з гори».
За останній час творчими колективами та виконавцями УСВА проведена значна кількість благодійних концертів та виступів перед ветеранами та інвалідами війни, членами сімей загиблих учасниками бойових дій та громадянами країни, на яких було організовано збір коштів для підтримки підрозділів, які приймають участь в АТО-ООС та для поранених і хворих, які перебувають на лікуванні та реабілітації у медичних закладах силових міністерств та закладах Міністерства охорони здоров’я України. Зокрема, найбільший внесок у цю роботу внесли:  гурт «Ташакор» (м. Біла Церква), Юрій Шкітун (Запоріжжя), Леонід Мухін (Київ), Альберт Салтиков та інші виконавці і колективи.
             УСВА подовжила активну міжнародну гуманітарну діяльність. Але ситуація потребує змін у відносинах з організаціями, які не розуміють і не хочуть розуміти ситуації в Україні, а також оцінки необхідності нашого членства та діяльності у міжнародних ветеранських організаціях.
     Делегації УСВА брали активну участь у конференціях ветеранів війни в Афганістані країн СНД у Кишиневі, Москві, Ташкенті, Мінську. Планувалась більш широка конференція за участю ветеранів країн Східної Європи у Болгарії, але вона не відбулася з відомих причин. На всіх конференціях до делегації УСВА було поважне ставлення, а позиція України стосовно агресії і миру підтримувалася більшістю ветеранських організацій. Підтримуються зв’язки з організаціями ветеранів Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Болгарії, Грузії, Казахстану, Латвії, Литви, Молдови, Таджикистану, Узбекистану, Естонії. На особистому контакті є і ветерани РФ, які підтримують миротворчі ініціативи України. 
     Члени Правління УСВА приймали в Києві представників ветеранських організацій і ЗМІ, зустрічалися з посадовими особами багатьох країн, зокрема з керівником і працівниками Департаменту у справах військовополонених і пропалих без вісті МО США, науковцями-істориками з університетів Канади і Швеції, творчими кіногрупами з Великобританії і Нідерландів. Всі вони отримали вичерпну інформацію про місце УСВА в громадянському суспільстві України і її активної діяльності у складній обстановці сьогодення. Отримали книги, які видані за сприяння УСВА учасниками Афганської війни.
     УСВА організувала масову акцію ветеранів до Посольства США з вимогою вплинути на в. о. міністра охорони здоров’я Супрун, або зібрати її геть з України.
      Правління УСВА доручило голові Волинської організації УСВА Григорію Павловичу взяти участь в заходах, пов’язаних із з’ясуванням долі пропалого без вісті прапорщика  Білокурова і сприяло організації небезпечної подорожі Г. Павловича до Афганістану.
      Високу активність в міжнародній діяльності виявляє Київська міська організація УСВА, її голова Микола Гончаренко і Наталія Шатковська. Вони встановили добрі зв’язки з посольствами закордонних держав, акредитованими у Києві, офіцерами – військовими аташе при посольствах, постійно беруть участь у прийманнях з приводу державних свят цих держав, організують спільно з міською державною адміністрацією змістовні, масштабні міжнародні заходи, зокрема фотовиставки, презентації творчих доробок та книг авторів УСВА, присвячені українським національним святам та урочистостям, зокрема пов’язаним з життям ветеранів Афганської війни.
       Важливою є миротворча ініціатива УСВА, спрямована на зустріч ветеранів війни в Афганістані зі всієї України, включаючи ветеранів з тимчасово непідконтрольних територій. Підсумком такої зустрічі повинно бути звернення до глав держав Нормандського формату з вимогами активізувати діяльність по встановленню сталого миру в Україні. Про планування даної акції УСВА повідомило керівників країни і органів виконавчої влади.
      Крім того, всі наші традиційні обласні фестивалі, більшість спортивних  змагань отримали міжнародний статус і сприяють встановленню мира в Україні і зміцненню гуманітарних зв’язків з ветеранами інших країн. 
У сфері громадської діяльності всеукраїнські ветеранські організації, які добре та глибоко структуровані, члени яких мають великий життєвий і бойовий досвід і високий творчій і організаторській потенціал, залишаються у повній мірі непотрібними. Їх пропозиції, спрямовані на рішення актуальних для держави завдань, практично ігноруються і у підсумку не підтримуються державою.
     Нажаль, замість забезпечення правонаступності поколінь і об’єднання зусиль  спільноти в важкі для країни часи, з’являється тенденція штучного створення альтернативних ветеранських організацій і рухів як на традиційному електораті, так і на новій електоральній базі волонтерів і учасників бойових дій у зоні АТО-ООС. Це,  скоріш за все, відомий крок не до об’єднання, а до створення суперництва в громадському русі і подальшого розколу суспільства.
     Вже близько року існує нове Міністерство у справах ветеранів. Але ніхто з ветеранів не бачив досі користі від створеного органу виконавчої влади. Його керівництво продовжує тенденцію ігнорування ветеранських організацій минулих поколінь.
     Нові ветерани війни все більш і більш розуміють, що як тільки їх не будуть лякатися, так з ними й не будуть рахуватися, як це вже було і здійснюється зараз з ветеранами старших поколінь і їх організаціями. 
     Але, не  зважаючи на всі сучасні негоразди, пам’ятаючи, що президенти і прем’єри приходять і уходять, а ми завжди були, є і будемо в громадянському суспільстві держави, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) продовжує свою плідну діяльність на користь  народу, на зміцнення нашої держави, її незалежності, територіальної цілісності, захисту прав ветеранів. Без перебільшення можемо заявити: народ України нас підтримує.
     Ми не бажаємо і не будемо користуватися мовою пустих ультиматів, але ми наполягаємо, щоби держава виконала свої обов’язки і наші головні вимоги з захисту прав сімей загиблих воїнів, ветеранів, та про своєчасну матеріальну підтримку ветеранських організацій.
     Минулі п'ять років для  всіх громадян України були насичені подіями, які торкалися не тільки інтересів окремого громадянина, але й наших загальних національних цінностей і традицій, з якими ми жили та працювали, подіями які зажадали від усіх нас збереження не тільки УСВА, але й країни в цілому. 
 І цього року ми відмовилися від організованої участі у виборах Президента і до Верховної Ради, з відомих причин. З одного боку – влада затаїла злобу на нашу організацію, з другого – з’явилися спритні ділки, які вирішили скористатися розкрученим брендом «афганців». Президент вкрав наші кольори для власної кампанії, інші спритні сили – наші девізи. 
Ми повинні повністю змінити підхід до нашої політичної роботи. Можливо досить чекати, коли Київ організує вас, найде гроші, забезпечить пресою, друкованою продукцією, розкрутить на центральних каналах телебачення, коротше, до рота покладе, розжує та ще й ковтне за вас. Ні, мабуть, так вже не буде. 
Починаються і продовжуються місцеві вибори, от і покажіть, шановні керівники обласного, міського та районного масштабу, на що ви здатні. Тому сьогодні, критикуючи центр, не забувайте інколи «поглядати у дзеркало» і аналізувати власну діяльність у цьому напрямку. 
Добре, що ми є єдиною всеукраїнською ветеранською організацією з розвиненою мережею територіальних, міських, районних і первинних осередків, причому не на папері, а на ділі – керована, непідвладна нікому, крім своєї бойової єдності. Спроба влади розколоти наші ряди шляхом штучного стимулювання спрямованої діяльності організацій, не увінчалася успіхом. 
 За період з 2014 року проведено 14 засідань Правління УСВА, а також селекторні наради, на яких розглядалися найбільш важливі питання життєдіяльності організації, соціального захисту учасників бойових дій, суспільно-політичної ситуації в країні й роботі організації, та інші.  Про роботу Правління та ухвалених рішеннях ми оперативно інформували членів організації  через нашу газету "Третій тост" та сайт Спілки.  Члени Правління УСВА  інформували про роботу  свої організації. 
Болючим питанням для всіх наших організацій, у тому числі й Правління УСВА,  залишається питання взаємного обміну інформацією як знизу нагору, так і зверху до низу. Найчастіше члени УСВА і районні активи не знають про рішення правлінь, президій, що призводить до того, що виконання цих рішень залишається на папері. Дуже погано здійснюється  оперативний обмін інформацією, незважаючи на наявність у кожній територіальній організації сучасної оргтехніки. 
Нам не вдалося найбільш злободенні питання життєдіяльності організацій виносити  на широке обговорення усіх членів УСВА. Тому вважаємо  за доцільне – збори активу УСВА,  і перш за все, голів районних, а може і первинних організацій, як мінімум, раз у два роки, а в ідеалі – щорічно. Це дасть можливість максимально узгоджувати та координувати наші  зусилля.
 Місцеві організації УСВА повинні активніше вести інформаційну роботу, використовувати всі сучасні форми популяризації своєї діяльності: Інтернет, сайти,  ЗМІ, друковані видання та інші. А шо ми миємо на цей час, приведу приклад підписки на нашу газету: 
Говорять: «Нас багато, нас не подолати», але загальний тираж газети на 3-й квартал 2019 року склав 2900 екз.
    Кількість передплатників (членів УСВА) по областям на 4-й квартал (останні місяці року) за даними ДП «Преси» від 24. 09. 2019 року наведений у таблиці.
0112.png
За звітний період були переобрані голови обласних організацій  УСВА.  На зміну прийшли енергійні, бажаючі працювати керівники і ми будемо підставляти плече допомоги головам організацій, що бажають працювати не на свій авторитет, а на авторитет всієї нашої Спілки.   
Правління Спілки готове доповісти Конференції, що розглядало на своїх засіданнях самі актуальні, для УСВА, питання. Періодичність проведення засідань Правлінь і Президії відповідали статутним вимогам. 
У порядку самокритики відзначаємо, що було обмаль узагальнень досвіду роботи, не практикувалося проведення  виїзних засідань. Залишилися питання і до системного планування роботи, що стає зразковим тільки  у процесі підготовки до ювілейних дат.
Правління відзначає, що у звітний період діяльність УСВА була багатовекторною, у більшості – результативною. Але повного задоволення від зробленого немає,  оскільки життя ветеранів не поліпшується. А це основний  критерій нашої з вами роботи. Із цього виходять і наші завдання, які сьогодні визначить Конференція. 
Правління у своєму звіті не могло висвітлити у повному обсязі всі питання діяльності нашої організації. 
Нажаль,  далеко не всі керівники виконали рішення про надання матеріалів про роботу обласних організацій при підготовці доповіді. Відзначаю дисциплінованість і повагу до товаришів наших фундаторів Кирилішина Петра, Волошина Віктора, Соколова Олександра, Ментова Павла, Приступи Миколи, Наметченко Олександра, Остащука Віктора, Соловья Юрія, які своєчасно надали матеріали. Іншим немає що розповісти про роботу організації. Це дзеркало вашої діяльності і приклад для підлеглих.
Матеріали до доповіді ми направили членам правління по електронної пошті, а у скороченому вигляді, кожний делегат конференції отримав при реєстрації.
 Думаю, що виступаючі товариші доповнять доповідь, внесуть конкретні пропозиції по поліпшенню роботи і висловлять свої думки по піднятим у звіті проблемам.

Дякую за увагу. 
 
Шановні учасники Конференції!
         На нашу адресу отримані привітання від закордонних організацій ветеранів війни в Афганістані: з Азербайджану, Білорусії, Болгарії, Вірменії, Грузії, Казахстану, Молдови, Киргизії, Таджикистану, Узбекистану, Прибалтійських країн.
З вашого дозволу наголошу лише одну з них – з Латвії:
0113.png
 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.


Украинская Баннерная Сеть
Защитники родины - Сайт о русских солдатах. Сервис авто регистрации в
каталогах, статьи про раскрутку сайтов, web дизайн, flash,
photoshop, хостинг, рассылки; форум, баннерная сеть, каталог
сайтов, услуги продвижения и рекламы сайтов