ДО «ДНЯ ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ НА ТЕРИТОРІЇ ІНШИХ ДЕРЖАВ»
36-а річниця виведення радянських військ з Афганістану
Сьогодні виповнюється 36 років з дня виведення військ колишнього Радянського Союзу з території Республіки Афганістан. З дня, коли у сотні тисяч родин, чиї близькі та рідні повертались додому з чужини, з'явилась надія, що у сім'ї перестане приходити горе.
Понад 9 років продовжувалось кровопролиття на далекій чужині задля задоволення амбіцій керівників бувшого Радянського Союзу. Понад 160 тисяч українців брали участь у тій війні. З них загинули – понад 3000, пропали безвісти - біля 80 (за різними джерелами від 60 до 72), отримали поранення та контузії – понад 8000 (з них стали інвалідами – понад 4000). Сумна статистика продовжується і понині.
15 лютого 2025 року у Києві, після тижнів сірої невизначеності природи, випав сніг, виглянуло сонце та прийшла справжня зима. Сама природа була на боці ветеранів. З самого ранку, на площу перед Меморіальним комплексом пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані у війні 1979-1989р.р. сходились колишні воїни-інтернаціоналісти, члени родин загиблих та не байдужі громадяни. Також були і іноземні громадяни. Люди йшли вшанувати пам’ять полеглих українців. Тільки чиновників вищої ланки державного управління не було. Чи то не мали часу, чи бажання, чи просто, виконували чиєсь розпорядження.
Мітинг-реквієм розпочався виконанням державного Гімну України та хвилиною мовчання.
Директор Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА Руслан Світлий, відкриваючи мітинг, у своєму зверненні до ветеранів запевнив, що влада міста Києва завжди була і залишається на боці ветеранів. На превеликий жаль, повномасштабна війна російської федерації проти України, не дає змоги у повній мірі забезпечувати виконання соціальних зобов’язань перед киянами. Основна маса коштів іде на підтримку сил оборони України, військових частин та підрозділів, які сформовані та дислокуються у столиці.
Голова Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Герой України Сергій Червонописький, у короткій промові наголосив, що у далекому 1989 році, сини і доньки України повертались додому з надією, що жахіття війни більше вони не побачать. На жаль, імперські амбіції росії призвели до неспровокованої агресії проти незалежної України. І колишні воїни-"афганці" одними із перших стали на захист рідної землі зі зброєю в руках. А кому не дозволяє стан здоров'я, долучились до благодійної та волонтерської діяльності. Нині у Деснянському районі столиці діє добровольче формування територіальної громади, де командир та багато бійців - ветерани афганської війни. Вже у цій, російсько-Українській війні, патріотизм, мужність та особиста відвага колишніх воїнів-інтернаціоналістів відзначені державними нагородами. Серед них і звання Герой України. На жаль, багато нагороджені посмертно.
Пам’ять про полеглих воїнів-інтернаціоналістів та повага до живих стійко тримається у громадянському суспільстві України. Серед колишніх воїнів-інтернаціоналістів багато відомих політиків, дипломатів, військових, науковців, діячів культури та мистецтв, громадських діячів. Воїни-інтернаціоналісти були і сьогодні є значною, професійною, згуртованою силою.
Здоров’я та мирного неба живим, вічна шана та пам’ять полеглим!
Євген Шваб,
фото автора
|