Історія організації
Історія «афганського» руху на Чернігівщині бере свій початок з перших зібрань воїнів-інтернаціоналістів, які були проведені в 1987 – 1989 роках в м. Чернігові та інших районних центрах області. В травні 1987 року був створений Чернігівський міський клуб «Інтернаціоналіст», який очолив та довгі роки був його головою батько загиблого в Афганістані Шевчук Василь Іванович. У травні 1989 року відбувся перший обласний збір воїнів-інтернаціоналістів, але юридично ще не був зареєстрований як громадська організація. Делегація воїнів - інтернаціоналістів нашої області брали участь в першому Всесоюзному зборі в м. Ашхабаді в 1987 році та першому Всеукраїнському зборі воїнів-інтернаціоналістів в м. Севастополі в 1989 році. На цих заходах були закладені організаційні основи для створення Всеукраїнської організації воїнів-інтернаціоналістів та обласних організацій. Чернігівська обласна організація ветеранів війни в Афганістані та учасників інших локальних війн в яких приймали участь громадяни колишнього Радянського Союзу була організаційно створена в січні 1990 року як Чернігівська обласна спілка воїнів – інтернаціоналістів. В березні 1990 році був затверджений Статут обласної організації. В 1991 року затверджений Статут організації була зареєстровано в обласному Управлінні юстиції. Згідно нового Закону про громадські об'єднання з новою назвою «Чернігівське обласне відділення УСВА (воїнів – інтернаціоналістів)» організацію було зареєстровано в Управління юстиції області 1 вересня 1999 року. 16 грудня 1990 року було урочисто відкрито пам'ятник загиблим чернігівцям в Афганістані в центрі м. Чернігів. Автором проекту став архітектор В. Лебедєв, а архітекторами пам'ятника були брати Андрій та Іван Свистуни. Після розпаду Радянського Союзу постало питання виживання воїнів – інтернаціоналістів та створення своєї громадської ветеранської організації. Першими організаціями які увійшли до складу обласної організації були Чернігівська міська організація, Бобровицька, Ічнянська, Козелецька, Коропська районі організації, Ніжинська Спілка ветеранів, Прилуцька міськрайонна Спілка ветеранів Афганістану пізніше до обласної організації приєднались інші районі та міські організації ветеранів війни в Афганістані. Хочу згадати тих хто стояв у витоках створення обласної організації : Олександр Соколов, Василь Шевчук, Лариса Кожар, Леонід Бурковський, Володимир Будько, Олександр Трищьокін, Йосип Мітеров, Віталій Грищенко, Микола Волков, Олександр Лущай, Володимира Приходька, Олександр Давиденко, Борис Атрощенко, Юрій Кобець, Віктор Акінцов, Віктор Іващенко, Василь Карапиш, Сергій Цинковський, Олександр Синицький, В'ячеслав Івашин, Олександр Борисенко, Іван Волкогон, Алла Запорожець, Микола Рупс, Олександр Мужченко, Олег Дем'яненко, Володимир Пронін, Світлана Ярьоменко, Олександр Погребняк, Сергій Янус, Андрій Лисник, Михайло Воролюха, Віктор Бойчук, Володимир Величко, Анатолій Кирилюк, Олександр Волошко, Віктор Гнатюк, Володимир Бєляєв та багато інших.
Важливим напрямком в роботі обласної організації було присутність ветеранів в місцевих та обласних радах, довіра виборців до нас як активної частини населення. Депутатами обласної ради стали в різні часи 8 наших побратимів, 27 депутатів районних, міських та селищних рад. Олександр Соколов очолював м. Чернігів як міський голова, Микола Стрілець як заступник голови ОДА, В'ячеслав Івашин як секретар Ніжинської міської ради та голова РДА, Григорій Голдовський як голова Срібнянської районної ради.
По мірі становлення та активної патріотичної роботи зростав і авторитет організацій ветеранів. Активну роль зіграв голова обласного об'єднання патріотичних клубів, учасник другої світової війни Тимофій Максимович Корнюшенко. В навчальних закладах на виробництві створювались гуртки по патріотичному вихованню молоді та військово-патріотичні об'єднання, керівниками яких стали колишні воїни – інтернаціоналісти Володимир Гой, Леонід Бурковський, Володимир Рибцов, Ігор Волк, Валерій Глушак, Віктор Рябченко, Анатолій Зеніч. Було проведено ряд патріотичних зборів та походів. В травні 1995року відбувся Міжнародний фестиваль пісні «Пам'ять без кордонів» в м. Чернігові та м. Славутич. Щорічно в Чернігові проводився конкурс військово – патріотичної пісні «Поклик серця», а в Ніжині «Конкурс солдатської пісні» організаторами яких були міські «афганські» організації.
За ці роки Спілка пройшла шлях становлення та організаційного зміцнення. На сьогодні Чернігівське обласне відділення УСВА об'єднує в своїх рядах 24 районні, міські та територіальні організації ветеранів війни в Афганістані. Зроблено багато з увічнення пам'яті загиблих та померлих бойових друзів, соціальному захисті інвалідів війни, учасників бойових дій, родин загиблих, військово-патріотичному виховані молоді, волонтерській роботі. Хочу згадати керівників та активісті нашої організації :Валерія Калошу, Сергія Піхота, Віктор Майстренко, Михайла Устименка, Віктора Гутака, Наталію Міненко, Валентина Міненко, Івана Сиченка, Володимира Пилипенка, Сергія Бабича, Леоніда Куприєнка, Ігоря Пастухова, Сергія Стельмах, Олександра Буренко, Миколу Прищепа, Леоніда Титаренка, Володимира Скляр, Сергія Ступака, Станіслава Лянченко, Миколу Самсонюк, Віктора Ященка, Івана Шульгу, Олександра Зогій, Станіслава Шматько, Олександра Вольвича, Генадія Павленка, Івана Свириденко, Андрія Шмаровоз, Сергія Шегеда, Олександра Пекура, Олександра Марцинкевича, Сергія Личко, Сергія Скуловатого, Сергія Астахова, Олександра Слісаренка, Олександра Ковальов, Володимира Кравченко, Володимир Климюк, Світлану Шаповал, Ніну Гаршину, Сергія Скрипника та багато інших .
Ми згадуємо тих, хто пішов з життя, але доклав вагомий зусиль у становленні та розвитку організацій «афганців»: Василь Шевчук, Віктор Охрімович, Сергій Гриневич, Сергій Чугунов, Микола Стрілець, Сергій Шаповалов, Всеволод Велігоша, Ольга Іванівна Алєксєєва, Анатолій Чуприна, Володимир Головач, Микола Пустовой, Віктор Булавка, Валерій Рябець, Віктор Слюсар, Сергій Назаренко, Юрій Щербаков, Володимир Омельянюк, Олександр Осипенко, Валерій Молотов, Сейран Мхитарян, Анатолій Лобода, Григорій Голдовський, Анатолій Любенко, Віктор Кебал.
Практично в кожному районному центрі та містах області відкриті пам'ятники, меморіальні дошки, названі вулиці та сквери на честь загиблих воїнів-«афганців». В області встановлено 26 пам'ятників та пам'ятних знаків, 62 пам'ятні дошки на приміщеннях навчальних закладів де навчались військовослужбовці, які загинули в Афганістані та на вулицях, які носять їх імена. В кожному міському, районному музеї розміщені матеріали про земляків, які не повернулися з війни в Афганістані.
Дорогами «афганської» війни пройшли близько 5 тисяч чернігівців, 800 з них нагородженні високими бойовими нагородами, близько 200 чоловік виконували свій військовий обов'язок в Алжирі, Анголі, В'єтнамі, Кубі, Кореї та інших країнах світу.
За особистий внесок в розвиток та становлення ветеранського руху в області, активну життєву позицію 15 наших побратимів отримали високі державні нагороди України.
В 2007 році в Чернігові був освячений храм Святого Миколая побудований в пам'ять про загиблих військовослужбовців в Афганістані. Настоятель храму учасник бойових дій в Афганістані от. Петро (Квашнін). Духовний сан прийняли от. Миколай (Лях), от. Володимир (Вильховик), от. В'ячеслав (Артюх) які пройшли дорогами Афганістану.
З перших днів проведення АТО/ООС на сході України 37 «афганців» з Чернігівської області пішли добровольцями та приймали участь в бойових діях по захисту нашої країни. Двоє наших земляків не повернулися з війни це Віктор Маслов та Олег Міхнюк, який посмертно отримав звання «Герой України» а одна з вулиць м. Чернігова носить його ім'я.
З початком агресії росії проти України ветерани- «афганці» стали на захист своєї країни, більше ста з них воюють в рядах Сил оборони України, маючи бойовий досвід та авторитет серед військовослужбовців. Волонтерський рух, підтримка військових підрозділів, надання допомоги військовим спорядженням, ліками, продуктами харчування є складової роботи нашої організації. На жаль в цій війні наша організація понесла втрати серед ветеранів-«афганців», дітей наших бойових побратимів. Загинули та померли від ран Микола Бабін, Володимир Корнійчук, Анатолій Короткий, Олег Лебедєв, Анатолій Бібик, Володимир Драб, Сергій Шаповал, Михайло Чулінда, Олександр Ворона. Діти наших бойових побратимів Максим Шульга, Олександр Васильєв, Денис Костирко, Станіслав Романенко, Олексій Куцаренко, Олександр Лукаш.
Спілка не залишилась осторонь вирішення проблем сімей загиблих та померлих військовослужбовців. Опіка над кожною родиною бойових побратимів є першочерговим в роботі кожної районної та міської Спілки УСВА. Ведеться активна робота по співпраці з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями на місцях. Ця робота дає свої результати. У області діє Програма підтримки сімей загиблих військовослужбовців, яка надає фінансову підтримку сім'ям. Координатором цієї роботи є Обласний Комітет сімей загиблих військовослужбовців, який багато років очолює мати загиблого, кавалер ордена «Княгині Ольги» Лариса Олександрівна Кожар.
Сьогодні в області проживає близько 2 тисяч ветеранів з інвалідністю, які були отримали в наслідок поранень, контузій та захворювань отриманих в період проходження військової служби в зарубіжних країнах. Підтримка, допомога та їх реабілітація є складовою в роботі районних та міських організацій УСВА. Силами нашої організації в різні часи було відремонтовано та укомплектовано 4 палати в госпіталі «Лісова поляна», постійно підтримувався зв'язок з КП «Чернігівський обласний госпіталь ветеранів війни», який почав свою роботу з 2002 року, де проходили лікування учасники бойових дій. За цей період пройшли лікування більше 35 тисяч ветеранів області. На жаль цей медичний заклад був закритий. Тому сьогодні всіх хвилює ситуація, яка виникла після проведення медичної реформи в державі, які будуть подальші кроки в покращенні медичного обслуговування ветеранів, отримання статусу людини з інвалідністю.
За період діяльності Чернігівського обласного відділення УСВА проведено близько 130 різноманітних заходів військово-патріотичного, громадянського спрямування. За ці роки було видано більше 20 книг, нарисів, віршів та споминів про наших бойових побратимів це твори Василя Шевчука, Якова Ковальця, Юрія Русанова, Лариси Махіної, Олександра Єлагіна, Юрія Гранчака, Анатолія Скрипника, Олега Павленка, Івана Герасименка, Лідії Кузьменко, Віри Губар, Миколи Грабовського та інших. Майже в кожному районі видані книги споминів про тих хто не повернувся з Афганістану. А картини учасників бойових дій Володимира Головача та Юрія Борщ стали наглядним прикладом героїзму та мужності наших військовослужбовців.
У своїй діяльності обласна організація пройшла шлях від розрізнених патріотичних клубів, спілок воїнів запасу до потужної та структурно міцної організації, яка є активною складовою Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів – інтернаціоналістів). Зустрічаючи свій ювілей організація впевнено рухається в напрямку єдності та згуртованості всіх хто носить високе ім'я – ветеран «Афганець».
Заступник голови ЧОВ УСВА
(воїнів-інтернаціоналістів)
Станіслав Віхров.
|